Stanowisko w sprawie sposobu komunikacji naukowej dotyczącej tożsamości płciowej

„Rada Upowszechniania Nauki PAN z niepokojem przyjmuje pojawiające się w przestrzeni publicznej próby wykorzystywania komunikacji naukowej do utrwalania stereotypów krzywdzących osoby transpłciowe oraz rozpowszechniania poglądów dotyczących tożsamości płciowej, które nie mają wsparcia w aktualnej wiedzy naukowej lub które nie są przedmiotem konsensusu naukowego” piszą autorzy stanowiska.

Czytaj więcej

„Prawo morskie” o ubezpieczeniach i ochronie środowiska

Tom 40. „Prawa morskiego” zawiera teksty o Europejskim Zielonym Ładzie w sektorze morskim, ubezpieczeniach do naprawy katastrofalnych szkód w środowisku, aspektach prawnych niesienia pomocy ludziom w niebezpieczeństwie na morzu i inne artykuły. Publikację wydała Komisja Prawa Morskiego przy Oddziale PAN w Gdańsku.

Czytaj więcej

Polszczyzna w dobie cyfryzacji

Memy, język młodzieżowy, emocje w sieci, mowa nienawiści. Wpływ Internetu na komunikację i język jest tematem przewodnim monografii „Polszczyzna w dobie cyfryzacji” wydanej przez Polską Akademię Nauk. To 24 artykuły, które przekrojowo opisują, jak rozwój sieci zmienił sposoby porozumiewania się i język polski.

Czytaj więcej

Geneza udomowionych koni

Współczesne konie domowe pochodzą z obszaru zachodnich stepów euroazjatyckich – odkrył międzynarodowy zespół naukowców. Nieznaną dotąd genezę udomowienia koni ustalili badacze m.in. z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Instytutu Botaniki PAN. Wyniki ukazały się w „Nature”.

Czytaj więcej

Nasze pozytywne emocje uszczęśliwiają innych 

Emocje, które wyrażamy, wpływają na szczęście ludzi w naszym otoczeniu. Prof. Kuba Kryś z Instytutu Psychologii PAN wraz z międzynarodowym zespołem zbadał wpływ społecznego środowiska emocjonalnego na poziom odczuwanego szczęścia u mieszkańców 49 krajów. Wyniki ukazały się w „Journal of Positive Psychology”. 

Czytaj więcej

Plany równości płci. Przewodnik Biura PolSCA

Instytuty naukowe PAN wprowadzają plany na rzecz równości płci. Jednostkom, które takie dokumenty przygotowują, pomocny będzie poradnik opracowany przez Biuro Promocji Nauki PolSCA PAN w Brukseli. Zapewnienie równości płci w instytucjach naukowych wkrótce będzie brane pod uwagę w procesie przyznawania grantów w konkursach z Horyzontu Europa, MSCA i ERC.

Czytaj więcej

Medal za badania slawistyczne

Wielki Złoty Medal za wieloletni znaczący wkład w badania literatury i kultury słowackiej za granicą otrzymała prof. Joanna Goszczyńska z Instytutu Slawistyki PAN. Odznaczenie nadał rektor Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, prof. Marek Števeček.

Czytaj więcej

Wykopaliska archeologiczne w Biskupicach

Po roku badacze z Instytut Botaniki PAN powrócili na stanowisko archeologiczne kultury ceramiki wstęgowej rytej w Biskupicach koło Wieliczki. Odkryli tam ślady kolejnych domów sprzed siedmiu tys. lat. Odsłonili pozostałości po ponadtrzydziestometrowym tzw. długim domu.

Czytaj więcej

Konkurs stypendialny w PIASt

Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PAN ogłosił nabór wniosków w programie stypendialnym na rok akademicki 2022-2023. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 października.

Czytaj więcej

Badania nad samotnością

Pandemiczne obostrzenia mogły nasilić poczucie samotności, która może osłabiać zdrowe reakcje fizjologiczne – ustalił Instytut Psychologii PAN. Badania nad samotnością przeprowadził prof. Łukasz Okruszek z zespołem z Pracowni Neuronauki Społecznej. Ostatnie wyniki opublikował w artykułach w czasopismach „International Journal of Psychophysiology” i „Journal of Research in Personality”.

Czytaj więcej

Transformacja cyfrowa w humanistyce

Startuje OPERAS-PL – nowa inicjatywa Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN. Jej celem jest rozwój infrastruktury badawczej i narzędzi cyfrowych w naukach humanistycznych i społecznych w Polsce. Projekt rozpocznie spotkanie „OPERAS-PL – komunikacja w humanistyce i naukach społecznych”, które odbędzie się 17 czerwca. Wydarzenie jest otwarte, obowiązuje rejestracja.

Czytaj więcej