Paradoksy w ochronie zdrowia

Z jednej strony zdrowie traktujemy jako najwyższą wartość, a z drugiej – przyglądamy się mu w kategorii rachunku ekonomicznego. Nowa monografia Komitetu Zdrowia Publicznego PAN „Antynomie systemu ochrony zdrowia” prezentuje z różnych perspektyw system opieki zdrowotnej i sposoby na jego poprawę.

Czytaj więcej

Na co chorował Chopin?

1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Moc i siła ponadczasowej muzyki naszego największego kompozytora nie miały odzwierciedlenia w jego zdrowiu. Fryderyk Chopin zmarł w wieku 39 lat – na co chorował i co tak naprawdę było przyczyną jego śmierci? Badał to Instytut Genetyki Człowieka PAN.

Czytaj więcej
Model mózgu

Sztuczne sieci neuronowe w wykrywaniu schizofrenii i autyzmu

Naukowcy wykorzystali zdobycze sztucznej inteligencji w psychologii klinicznej i zbadali zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w celu wykrywania schizofrenii oraz autyzmu. Wśród autorów opracowania w periodyku „Cognitive Computation” na ten temat są badacze z Instytutu Podstaw Informatyki PAN i Instytutu Psychologii PAN.

Czytaj więcej

Ku lepszej diagnostyce nowotworów chłoniak Hodgkina

Diagnostyka epigenetyczna to wciąż jeszcze rzadka sytuacja, ale niektóre nowotwory można już wykrywać tą metodą. W Światowym Dniu Walki z Rakiem prof. Maciej Giefing z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu tłumaczy, że epigenetyka pozwala nam lepiej zrozumieć, czym naprawdę są choroby nowotworowe.

Czytaj więcej

Naukowcy PAN zbadają powstawanie białaczki i chłoniaka

Pod kierownictwem Instytutu Genetyki Człowieka PAN powstanie międzynarodowa grupa, która zajmie się pionierskimi badaniami hematoonkologicznymi. Wraz z czołowymi ośrodkami naukowymi w Europie instytut zbada m.in. genezę nowotworów hematologicznych takich, jak białaczka i chłoniaki.

Czytaj więcej

Koronawirus a szkoły: eksperci PAN apelują o noszenie maseczek

 „Powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci” – podkreśla zespół doradczy PAN ds. COVID-19. W stanowisku z 19 sierpnia zaleca też oddelegowanie nauczycieli do konkretnych klas, podział uczniów na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu oraz wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcję. Naukowcy prezentują 3 możliwe scenariusze rozwoju epidemii.

Czytaj więcej
Brzuch ciężarnej kobiety widziany z góry, przyszła mama trzyma zdjęcie USG

Mama w koronie, czyli ciąża w dobie pandemii

Utrudniony dostęp do badań prenatalnych czy poczucie niepewności. To niektóre przyczyny zwiększonego stresu u kobiet w ciąży w czasie pandemii COVID-19. Kondycję psychiczną mam sprawdzają naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej
Gotowy test zapakowany w pudełko

Druga generacja poznańskiego testu na koronawirusa

Po miesiącu intensywnych prac gotowy jest test wykrywający nie jeden, a dwa geny SARS-CoV-2. Opracowali go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Produkcja ruszyła w tym tygodniu i opiera się w całości na elementach od polskich dostawców.

Czytaj więcej