Złodzieje jonów wewnątrz zatłoczonej komórki

Wnętrze komórki organizmu na potrzeby badawcze często odtwarza się sztucznie. Jednak cząsteczki stosowane w tym celu w probówce nie są tak neutralne, jak się dotychczas wydawało. Dowodzą tego badania naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Czytaj więcej

Wyjątkowo rzadka obserwacja „tenisowych” drgań ołowiu

Po odbiciu od rakiety piłka tenisowa zniekształca się. Przez chwilę ściska się i rozciąga wzdłuż kierunku ruchu. Ślady podobnych drgań zachodzących w jądrach ołowiu 208Pb wytropili niedawno naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Jedyna wcześniejsza obserwacja podobnego zjawiska liczy ponad 30 lat. 

Czytaj więcej

Naukowcy PAN dotarli na Antarktydę

Polscy naukowcy wrócili na Antarktydę kontynentalną po 42-letniej nieobecności. Czworo badaczy – prof. Monika A. Kusiak, prof. Marek Lewandowski, prof. Wojciech Miloch i dr Adam Nawrot – wylądowało 8 stycznia o godz. 10.10 czasu obowiązującego w Polsce w Oazie Bungera, gdzie znajduje się nieużywana od 1979 roku Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego Dobrowolskiego przy Instytucie Geofizyki PAN. 

Czytaj więcej

Teleskop w jeziorze Bajkał wykrył sygnał z odległej galaktyki

Znajdujący się w wodach jeziora Bajkał na Syberii teleskop Baikal-GVD zarejestrował przypadek oddziaływania, które prawdopodobnie pochodzi od neutrina o bardzo wysokiej energii, 43 TeV. Co ciekawe, kierunek jego nadejścia pokrywa się na niebie z położeniem jednego z najjaśniejszych blazarów. W międzynarodowej grupie pracującej przy detektorze są naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Czytaj więcej

Zapach zieleni, czyli o organicznych aerozolach

Atmosfera jest pełna związków chemicznych. Mogą one zmieniać się w inne cząsteczki pod wpływem promieniowania UV lub innych substancji w powietrzu. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz TROPOS w Lipsku oraz NIC w Słowenii zbadali czas życia cząsteczek pochodzenia roślinnego i ich przekształcenia.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Wzroku 

Prototyp tomografu optycznego, dziś używanego na całym świecie, wynalazł Polak, prof. Maciej Wojtkowski. Dziś kieruje Międzynarodowym Centrum Badania Oka, interdyscyplinarnym, unikalnym na skalę światową ośrodkiem badawczym przy Instytucie Chemii Fizycznej PAN. 

Czytaj więcej

Shakespeare i wszechświat

William Shakespeare brał pod uwagę najnowsze obserwacje kosmosu prowadzone w XVI wieku, tworząc swoje dzieła – informują naukowcy, a wśród nich prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN. Do tej pory literaturoznawcy i autorzy krytycznych edycji sztuk Shakespeare’a umieszczali akcje jego dramatów w geocentrycznym kosmosie, rządzonym przez fizykę Arystotelesa. Zarzucali mu brak zainteresowania astronomią.

Czytaj więcej

W poszukiwaniu szyfru doskonałego. Wykład online o fizyce kwantowej

Fizyk z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Narodowego Uniwersytetu Singapuru, prof. Artur Ekert, wygłosi 31 sierpnia wykład otwarty o szyfrowaniu – od filozoficznej debaty na temat przypadkowości w mechanice kwantowej do tajnej transmisji danych. Wykład jest elementem konferencji organizowanej z okazji obchodów 40. rocznicy utworzenia Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Czytaj więcej

Noc Perseidów

„Spadające gwiazdy” to potoczna nazwa meteorów, czyli kosmicznych okruchów skalnych, które nie dolatują do naszej planety, spalając się w ziemskiej atmosferze. Kumulacja roju meteorów zwanych Perseidami przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Przez cały rok unikatowe meteoryty można zobaczyć w Muzeum Ziemi PAN. Rejestracją meteorów nad terenem Polski zajmuje się Polska Sieć Bolidowa współtworzona przez Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Czytaj więcej

PAN w projektach kluczowych dla nauki w UE

Do Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktur Badawczych dołączyły dwa projekty, w których uczestniczą jednostki PAN. Instytut Badań Literackich PAN jest członkiem OPERAS – inicjatywy dla otwartej komunikacji w naukach humanistycznych i społecznych. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN jest partnerem SLICES – przedsięwzięcia dotyczącego technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

Czytaj więcej

Jakość wód w Polsce

Najnowsze wyniki badań jakości wody w nadmorskich kąpieliskach i porównanie z krajami Unii Europejskiej. Problemy, z jakimi boryka się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Wisła. Wskazówki, co robić na co dzień, by oszczędzać wodę, a przy tym jej nie zanieczyszczać. Raport „Gazety Wyborczej”, w którym głosu udzielili naukowcy PAN, przedstawia stan jakości wód w Polsce.

Czytaj więcej