
Nauka w plenerze, czyli Piknik Naukowy 2022
Woda – to bohaterka tegorocznej edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. W programie znajdują się propozycje wielu jednostek naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk.
Woda – to bohaterka tegorocznej edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. W programie znajdują się propozycje wielu jednostek naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk.
Już 14 maja (sobota) w niemal całym kraju placówki kulturalne i instytucje zaproszą do nocnego odkrywania ich tajemnic. Jednostki PAN także zapraszają na wystawy, wykłady i koncerty. Spotkania odbędą się na żywo, a część także online.
Polska Akademia Nauk i Ministerstwo Nauki i Technologii w Tajpej ogłaszają konkurs na propozycje nowych wspólnych projektów badawczych. Projekty mają być realizowane w latach 2023-2024 w ramach porozumienia obu jednostek.
„Kroniki pandemii” to zbiór 27 stanowisk oraz kalendarium przygotowane przez Interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Zespół od lipca 2020 roku merytorycznie informował o przebiegu pandemii, komentował dynamikę zmian oraz dawał konkretne zalecenia.
Ukryte głęboko pod naszymi stopami – wody podziemne stanowią bogaty i niewykorzystany w pełni potencjał. O ich odpowiednim wykorzystaniu i zarządzaniu, wpływie na krajobraz i zagrożeniach wynikających ze zmian klimatu debatowali specjaliści podczas obchodów Światowego Dnia Wody.
Niewidoczne, ukryte pod ziemią, życiodajne. Wody gruntowe to skarb, który w najbardziej suchych częściach Ziemi może być jedyną wodą, jaką mają ludzie. Nasze działania na powierzchni wpływają na nie w znaczący sposób. O tych i innych zagadnieniach podyskutujemy z ekspertami już 22 marca (wtorek) w Warszawie.
Jak przebiegała ewolucja mózgu człowieka? Skąd się bierze wypalenie rodzicielskie? Czemu nie dostrzegamy depresji u dzieci? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzą naukowczynie i naukowcy PAN podczas serii wykładów zaplanowanych na 14-18 marca 2022.
Atak Rosji na Ukrainę godzi nie tylko w jej suwerenność i integralność terytorialną. Stanowi też próbę negacji lub podważania odrębnej tożsamości narodu ukraińskiego. Dlatego Instytut Sztuki PAN organizuje 14 marca (poniedziałek) sympozjum online dotyczące szeroko rozumianej kultury ukraińskiej. Warto wziąć udział w spotkaniu, by lepiej poznać i zrozumieć naszych sąsiadów.
Piąta konferencja z cyklu „Polish Scientific Networks” będzie okazją do zaprezentowania najnowszych danych o tym, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i społeczności, czemu zagrażają i jak sobie z nimi radzić. Konferencja AMU PAN i KS FNP odbędzie się 3-5 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Można przesyłać abstrakty.
Rozpoczął się nabór zgłoszeń w rozgrywkach krajowych konkursu online „Mój doktorat w 180 sekund”. Doktoranci mają w nim w ciągu trzech minut zaprezentować po francusku prowadzone przez siebie badania.
Czym jest zaufanie? Czy możemy ufać mediom społecznościowym? Co to znaczy wierzyć ekspertom naukowym? To propozycje tematów prac, które mogą zgłaszać uczniowie z całej Europy, by zdobyć Youth on Trust Awards 2022. Tematem przewodnim konkursu w ramach projektu UE PEriTia jest zaufanie. Termin zgłoszeń do 1 marca 2022 r.
O miejscu Polski w Unii Europejskiej, wyzwaniach stojących przed krajami naszego kontynentu i jakości demokracji na świecie dyskutowali uczestnicy konferencji „Polska w Europie jutra. Polityka europejska Polski w kontekście zmian międzynarodowych XXI wieku”. Debatę zorganizowały Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN oraz Team Europe we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.