Noc Muzeów w jednostkach Polskiej Akademii Nauk

Już 14 maja (sobota) w niemal całym kraju placówki kulturalne i instytucje zaproszą do nocnego odkrywania ich tajemnic. Jednostki PAN także zapraszają na wystawy, wykłady i koncerty. Spotkania odbędą się na żywo, a część także online. 

Czytaj więcej

Konkurs na projekty polsko tajwańskie

Polska Akademia Nauk i Ministerstwo Nauki i Technologii w Tajpej ogłaszają konkurs na propozycje nowych wspólnych projektów badawczych. Projekty mają być realizowane w latach 2023-2024 w ramach porozumienia obu jednostek.

Czytaj więcej

Kroniki pandemii w najnowszym magazynie „Academia”

„Kroniki pandemii” to zbiór 27 stanowisk oraz kalendarium przygotowane przez Interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Zespół od lipca 2020 roku merytorycznie informował o przebiegu pandemii, komentował dynamikę zmian oraz dawał konkretne zalecenia.

Czytaj więcej

Rusza 13. Tydzień Mózgu w Poznaniu

Jak przebiegała ewolucja mózgu człowieka? Skąd się bierze wypalenie rodzicielskie? Czemu nie dostrzegamy depresji u dzieci? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzą naukowczynie i naukowcy PAN podczas serii wykładów zaplanowanych na 14-18 marca 2022. 

Czytaj więcej

Zapraszamy na sympozjum online o kulturze ukraińskiej

Atak Rosji na Ukrainę godzi nie tylko w jej suwerenność i integralność terytorialną. Stanowi też próbę negacji lub podważania odrębnej tożsamości narodu ukraińskiego. Dlatego Instytut Sztuki PAN organizuje 14 marca (poniedziałek) sympozjum online dotyczące szeroko rozumianej kultury ukraińskiej. Warto wziąć udział w spotkaniu, by lepiej poznać i zrozumieć naszych sąsiadów.

Czytaj więcej

Zmiany klimatu nauka i społeczeństwo

Piąta konferencja z cyklu „Polish Scientific Networks” będzie okazją do zaprezentowania najnowszych danych o tym, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i społeczności, czemu zagrażają i jak sobie z nimi radzić. Konferencja AMU PAN i KS FNP odbędzie się 3-5 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Można przesyłać abstrakty.

Czytaj więcej

Młodzież o zaufaniu. Konkurs dla uczniów z Europy

Czym jest zaufanie? Czy możemy ufać mediom społecznościowym? Co to znaczy wierzyć ekspertom naukowym? To propozycje tematów prac, które mogą zgłaszać uczniowie z całej Europy, by zdobyć Youth on Trust Awards 2022. Tematem przewodnim konkursu w ramach projektu UE PEriTia jest zaufanie. Termin zgłoszeń do 1 marca 2022 r.

Czytaj więcej

Jaka będzie przyszłość Europy?

O miejscu Polski w Unii Europejskiej, wyzwaniach stojących przed krajami naszego kontynentu i jakości demokracji na świecie dyskutowali uczestnicy konferencji „Polska w Europie jutra. Polityka europejska Polski w kontekście zmian międzynarodowych XXI wieku”. Debatę zorganizowały Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN oraz Team Europe we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. 

Czytaj więcej