Narodowy Kongres Nauki rozmawia o humanistyce

nkn bnr

Rozwój humanistyki i nauk społecznych w Polsce będzie tematem kolejnej konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki. Konferencja pt. „Rozwój humanistyki. Co i jak zmieniać w naukach społecznych i humanistycznych w Polsce?” organizowana jest przez MNiSW oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika i odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2016 roku na UMK w Toruniu.


Konferencja w Toruniu będzie drugą z cyklu konferencji programowych poprzedzających zaplanowany w 2017 roku Narodowy Kongres Nauki. Zmieniające się otoczenie społeczno-gospodarcze, preferujące ścisłe i techniczne kierunki nauki spowodowały, że dość powszechne jest przekonanie o tym, iż humanistyka i nauki społeczne nie mają praktycznego i rynkowego znaczenia.
Podczas konferencji przedyskutowane zostaną koncepcje dotyczące sposobu finansowania badań naukowych w humanistyce i naukach społecznych, możliwości wykorzystania wyników badań humanistycznych i społecznych w praktyce, koncepcja ścieżek kariery akademickiej i rozwoju młodych badaczy w ramach nauk społecznych i humanistycznych, znaczenie poszczególnych nauk humanistycznych oraz ich wkład w życie społeczno-gospodarcze kraju, a także tworzenie narzędzi wspierania promocji  dorobku polskiej humanistyki.

Konferencji towarzyszyły będą:
Debata Oksfordzka nad tezą: „Postęp technologiczny, który nie idzie w parze z refleksją humanistyczną, to większe zagrożenie, niż szansa” oraz dyskusja „Czy klasyczne dzieła z polskiej przeszłości mogą być interesujące dla zagranicznych czytelników? W jaki sposób budować „markę” polskich autorów klasycznych?”

 

źródło: Narodowy Kongres Nauki