Jak przygotować Europę na kryzysy zdrowotne?

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Potrzebne są pilne inwestycje w badania, długoterminowa strategia oraz lepsza współpraca między krajami – ocenia konsorcjum EU-LIFE, do którego należy związany z PAN Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej. Uczeni apelują o większe finansowanie nauki w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej.

 ue-02-07-2020.jpg

Konsorcjum zrzesza 14 wiodących europejskich instytutów z dziedziny nauk o życiu. W czerwcu 2020 r. przedstawiło swoją koncepcję zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w Europie.

Wnioski z pandemii

Jak wskazują badacze, pandemia COVID-19 obnażyła podatność Europy na kryzysy zdrowotne. Chodzi m.in. o braki w wyposażeniu medycznym na naszym kontynencie oraz silne uzależnienie od zewnętrznych łańcuchów dostaw. Ponadto władze poszczególnych państw nie wypracowały strategii skoordynowanych działań.

Naukowcy przypominają, że ogromnym wyzwaniem dla europejskiego systemu zdrowotnego są choroby cywilizacyjne (nowotwory, otyłość, choroby układu krążenia czy schorzenia psychiczne). Na to nakładają się zagrożenia takie jak pandemie.

Co warto zmienić?

„Tylko badania oparte na odkryciach, osadzone w silnym systemie ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej, przyniosą Europie trwałe i szybkie rozwiązania problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa” – czytamy w czerwcowym stanowisku EU-LIFE.

Konsorcjum podkreśla, że niezbędne są pilne inwestycje w badania naukowe oraz innowacje nastawione na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego. Apeluje o większe nakłady finansowe na naukę w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej. Wzywa też do bardziej intensywnej współpracy badaczy.

O konsorcjum

EU-LIFE zrzesza instytuty badawcze, których misją jest promowanie doskonałości naukowej w Europie. Cechuje je wysoka jakość prowadzonych badań, a także integracja różnych środowisk czy wspieranie równowagi płci. Do EU-LIFE należy m.in. związany z PAN Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej,  jeden z najnowocześniejszych instytutów badawczych w Polsce.

Źródło informacji: stanowisko EU-LIFE, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej