Climathon w Instytucie Nauk Geologicznych PAN

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

24 godziny rozmów o transporcie czyli Climathon w Instytucie Nauk Geologicznych PAN

Adrega/www.pixabay.com

O rozwiązaniach dotyczących transportu i mobilności miejskiej rozmawiać będą uczestnicy Climathonu – 24-godzinnej, organizowanej w ponad 120 miastach świata akcji poświęconej kwestii zmian klimatycznych, która została powołana przez sieć partnerstwa publiczno-prywatnego Climate KIC. Wydarzenie 28 października w Warszawie organizuje Instytut Nauk Geologicznych PAN.

Wstęp wolny po rejestracji.

Celem warszawskiego, 24-godzinego Climathonu (hackathonu na rzecz ochrony klimatu), jest zwrócenie uwagi na konieczność mobilizacji podmiotów w ramach miejskiego ekosystemu innowacji na rzecz aktywnego wsparcia działań służących rozwojowi idei inteligentnych miast, jako komponentu działań na rzecz poprawy klimatu. Po konsultacjach z Urzędem Miasta Słonecznego Warszawy na wiodące wyzwanie tegorocznego Climathonu w Warszawie zostało wybrane zagadnienie transportu i jego wpływu na klimat i jakość życia mieszkańców.

„Uważamy – piszą organizatorzy – że istotnym jest zwrócenie społecznej uwagi na problem mobilności miejskiej, a w szczególności jej wpływu na zanieczyszczenie powietrza i środowiska.

Pragniemy również, aby podczas Climathonu rozważać możliwości włączenia naturalnych zasobów środowiskowych miasta tj. rzeki Wisły w system transportu miejskiego oraz ekologiczną logistykę miejską (dostarczanie przesyłek). Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy Warszawy będą mogli wskazać wartościowe i innowacyjne rozwiązania dla naszego miasta.

Formuła hackathonu, jaka przyjęta jest dla całej akcji, gwarantuje udział w tym wydarzeniu nie tylko przedstawicieli władz miejskich, reprezentantów spółek zależnych od miasta a pełniących funkcje użyteczności publicznej, ale także wybitnych specjalistów zajmujących się tematyką inteligentnych miast, przedsiębiorczych studentów warszawskich uczelni, emisariuszy venture capitals i środowiska akceleracyjnego oraz wszystkich, dla których sprawy zmian klimatycznych i miasta Warszawy są bliskie.

Globalny zasięg imprezy, jej międzynarodowy charakter oraz fakt, że jest ona organizowana przez sieć Climate KIC, której częścią i oficjalnym partnerem w Warszawie jest Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, powoduje, że Miasto Warszawa wzmocni swą pozycję w globalnym ekosystemie innowacji na rzecz miast inteligentnych”.


Climathon Warszawa

piątek, 28 października, godz. 9 – sobota, 29 października, godz. 9

Instytut Nauk Geologicznych PAN

ul Twarda 51/55, Warszawa

rejestracja: climathon.climate-kic.org