Sprawdź, czy chorowałeś na COVID-19 i pomóż przy okazji naukowcom

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

W Poznaniu będzie można zrobić bezpłatny test na koronawirusa i jednocześnie dołożyć swoją cegiełkę do ważnego badania. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN chce ustalić, ile osób w Polsce przeszło COVID-19 bezobjawowo, a także jakie czynniki genetyczne wpływają na przebieg choroby.

20200722_ICHB_PAN_1200.jpg

Ilu Polaków choruje na COVID-19?

Każdego dnia docierają do nas informacje o nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Eksperci podkreślają, że publikowane dane to wierzchołek góry lodowej – wielu chorych pozostaje niezdiagnozowanych. Dzieje się tak m.in. dlatego, że część osób przechodzi COVID-19 bez żadnych objawów. Pojawiają się zatem pytania, jaki jest rzeczywisty odsetek zachorowań, a także jakie czynniki genetyczne wpływają na przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Jak wygląda badanie?

Naukowcy zachęcają do udziału w krótkiej ankiecie. Następnie losowo wybrane osoby zostaną poproszone o przekazania próbek materiału. Będzie to 10 ml krwi i wymaz z jamy ustnej.

„Już do trzech dni po pobraniu będziemy mogli przekazać informację, czy uczestnik badania miał kontakt z koronawirusem” – mówi dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Ankiety i próbki będą zbierane przez ok. 10 tygodni.

„W sumie chcielibyśmy przebadać około 1500 ochotników na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Następnie na podstawie wyników badań serologicznych oraz wyników ankiet wybierzemy próbki do dalszych badań genetycznych” – dodaje dr Zmora.

Co dalej?

Badacze oszacują, jaki odsetek społeczeństwa przechodzi COVID-19 bezobjawowo. Dodatkowo na wybranych próbkach przeprowadzą dalsze analizy. Celem jest wskazanie genetycznych predyspozycji do przebiegu wirusowych chorób układu oddechowego. Może to pomóc w zrozumieniu przebiegu COVID-19 oraz znalezieniu nowych leków.

Informacje dla uczestników

Jeśli chcesz wziąć udział w badaniu, wypełnij krótką ankietę. Próbki pobierze w Poznaniu doświadczony personel medyczny. Udział w projekcie jest dobrowolny i nieodpłatny. Ochotnikami mogą być wyłącznie osoby dorosłe.

Źródło informacji i zdjęcia: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN