Academia - wydanie specjalne 2 [5] 2018 - Smog
-
Nadrzędna kategoria: Czasopisma
-
w Academia

Czym jest smog i jak powstaje? Jak zadymiona jest Polska? Jak się w niej oddycha? Czy za pomocą nowych technologii można wygrać walkę ze smogiem i kto próbuje to zrobić? W kolejnym wydaniu specjalnym magazynu PAN „Academia” o problemach z zanieczyszczeniem powietrza piszą prof. Jerzy Duszyński, dr hab inż. Jacek Wojciech Kamiński, dr inż. Joanna Strużewska, prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski i prof. dr hab. Jan Kiciński.
Na początek
Uczone i uczeni z Polskiej Akademii Nauk wypracowują swoje opinie i stanowiska dotyczące spraw nurtujących społeczeństwo, a następnie przedstawiają je w specjalnych dwujęzycznych numerach pisma „Academia”. Poprzednie wydania specjalne poświęcone były migracjom, szczepieniom, Polskim Stacjom Polarnym oraz Puszczy Białowieskiej. Ten poświęcony jest smogowi.
W numerze przedstawione jest, jak smog widziany jest przez czterech wybitnych ekspertów:
• profesora medycyny, którego główne zainteresowania dotyczą alergicznych chorób układu oddechowego, wpływu pyłu organicznego na układ oddechowy oraz nowotworów płuc,
• geofizyka i panią inżynier, którzy zajmują się charakterystyką pyłów i ich występowaniem w atmosferze oraz tym, jak zadymiona jest Polska w stosunku do innych krajów Europy,
• wybitnego specjalistę zajmującego się ekoenergetyką, rozproszoną generacją energii i technologiami związanymi z ochroną środowiska.
Wypowiadających się naukowców różnią więc pola ekspertyz oraz doświadczenia zawodowe. Łączy zaś przekonanie, że smog jest groźny i ma duży wpływ na naszą gospodarkę oraz zdrowie. Jedno jest pewne, nadmierne zadymienie wielu obszarów Polski musi zostać ograniczone. Działania zmierzające ku temu wywołają zapewne wiele konfliktów i dylematów. Jednak najpierw trzeba zjawisko smogu zrozumieć i temu służy ten numer specjalny „Academii”.
prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk
W numerze:
dr hab. inż. Jacek Wojciech Kamiński
dr inż. Joanna Strużewska
Szarość nieba
prof. dr hab. n. med. Janusz Milanowski
Czułość człowieka
prof. dr hab. inż. Jan Kiciński
Przejrzystość przyszłości
W obiektywie Jakuba Ostałowskiego
Nowa energia
Szczegóły dostępne tutaj.