Sabała, Szafraniec: dwie nowe twarze kobiecych innowacji

Nadrzędna kategoria: Media

ienasrodek

Dr Izabela Sabała z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej i dr Joanna Szafraniec z Katedry Technologii Postaci Leku i Biofarmacji Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UJ, zwyciężyły w 6. konkursie „Innowacja jest Kobietą”. Zaprezentują rozwiązania na Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” iENA 2016 w Norymberdze.

Dr Izabelę Sabałę nagrodzono za nową hydrolazę peptydioglikanową, autolizynę produkowaną przez Staphylococcus aureus. Enzym ten bardzo skutecznie niszczy gronkowce, rozpuszczając miliony bakterii w ciągu kilku minut, jest również bardzo selektywny – niszczy tylko komórki gronkowca, nie szkodząc pożytecznej florze bakteryjnej.

Dr Joannę Szafraniec doceniono za nowy typ nanonośników aktywnych związków lipofilowych „Lip-o-Caps”. Wynalazek pozwala na uzyskanie kapsuł do stosowania w terapii celowanej, jako że ich formulacja zapewnia możliwość kontroli miejsca i czasu uwolnienia substancji leczniczej lub suplementu diety zamkniętego w rdzeniu.

 

 

Źródło: www.kobietynauki.org