IMP PAN liderem Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych

Nadrzędna kategoria: Media

male 6400

28 września 2017 roku w Olivia Business Centre podpisano porozumienie deklarujące powołanie do życia Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (w skrócie: PHIC). Jego inicjatorami są Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, którego przedstawiciele brali udział w pracach grup roboczych ds. transformacji przemysłowej przy Ministerstwie Rozwoju, oraz Pomorski Klaster ICT INTERIZON. Dokument sygnowali w Olivia Sky Club przedstawiciele 10 firm i organizacji działających na Pomorzu.

Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych ma wejść w skład Polskiej Platformy Przemysłu 4.0. Jego zadaniem ma być świadczenie kompleksowych usług na rzecz przedsiębiorstw w celu ulepszenia ich procesów – biznesowych i produkcyjnych – oraz produktów i usług za pomocą technologii cyfrowych.  

Zadaniem IMP PAN będzie m.in. koordynacja prac badawczo-rozwojowych w zakresie wdrażania technologii IT do energetyki rozproszonej i prosumenckiej a także inteligentnego  zarządzania energią.
Warto podkreślić, że prawdopodobnie jest to jedyny przypadek, kiedy  instytut PAN został wybrany na lidera  HUB’a.

Strony porozumienia wyraziły wstępną wolę wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach PHIC, zadeklarowały także utworzenie specjalnej grupy roboczej działającej operacyjnie na rzecz finalnego utworzenia Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych.

Członkowie porozumienia:
•         Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN – Lider i koordynator HUBa
•         Fundacja INTERIZON (Kluczowy Klaster ICT)
•         Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej
•         AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa
•         Bałtycki Klaster Eko-energetyczny
•         BetterSolutions S.A.  
•         Bibus Menos Sp. z o.o.,
•         Centrum Techniki Okrętowej S.A.,
•         Energa Informatyka i Technologie,
•         Fundacja Gdańsk Global/ Olivia Business Centre

Polska Platforma Przemysłu 4.0 ma rozpocząć działalność w 2018 roku. Fundacja ma wspomagać transformację polskiego przemysłu; jego cyfryzację i robotyzację. Platforma to jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którego filarem jest m.in. reindustrializacja. Powołanie i działania Polskiej Platformy Przemysłu 4.0 mają przyczynić się do realizacji SOR i pomóc uczestnikom rynku stawić czoła nowym wyzwaniom jakie wiążą się z czwartą rewolucją przemysłową. Platforma jako instytucją działająca na styku sektora publicznego i prywatnego ma zrzeszać m.in. dostawców i biorców technologii oraz ośrodki edukacyjne i naukowe. Jej zadaniem będzie intensywne rozpowszechnianie wiedzy, umiejętności oraz kluczowych standardów technicznych i zarządczych, które są fundamentem udanej transformacji do Przemysłu 4.0 – przede wszystkim wśród małych i średnich przedsiębiorstw poprzez sieć Centrów Kompetencyjnych, a także doradztwo w zakresie implementacji związanych z nim technik i technologii.

male 6278

male 6305

male 6337

male 6364

male 6393

male 6407

male 6412

male 6418

Foto: Joanna Kurkowska, Olivia Business Centre