Członkowie PAN w delegacji Ministra Zdrowia podczas wizyty w USA

Nadrzędna kategoria: Media

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Górski z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. L. Hirszfelda we Wrocławiu i prof. Marek Konarzewski towarzyszyli ministrowi zdrowia – prof. Łukaszowi Szumowskiemu, przewodzącemu polskiej delegacji, która spotkała się w Waszyngtonie z kierownictwem NIH (Narodowe Instytuty Zdrowia).

document-428331_960_720.jpg

Fot. Pixabay

Prof. Andrzej Górski, czł. rzecz. PAN brał udział m.in. w spotkaniu w National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), które dotyczyło rozwoju współpracy w badaniach nad fagami i terapią fagową. Ze strony NIAID w wydarzeniu uczestniczyli dr F. Gray Handley, Associate Director for International Research Affairs, Office of the Director; dr J. Meegan, Director, Office of Global Research oraz 4 ekspertów. Stronę polską reprezentowali: prof. M. Konarzewski, czł. koresp. PAN, doradca Ministra Spraw Zagranicznych ds. Nauki i Technologii, Ł. Wojdyga, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz prof. A. Górski.

Rezultatem wizyty delegacji Ministerstwa Zdrowia w Stanach Zjednoczonych będą wspólne programy naukowe i badawcze, wymiany i szkolenia naukowców, a przede wszystkim tworzenie bezpośrednich relacji pomiędzy instytucjami i jednostkami z Polski i USA, czemu powinna sprzyjać umowa  o współpracy w dziedzinie biomedycyny podpisana przez ministra prof.  Ł. Szumowskiego i Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej USA dr. A. Azara. 

Wizyta zbiegła się z informację podaną przez Science o otwarciu pierwszego ośrodka terapii fagowej w USA (Science 2018, 360,1280; 22/6/2018). Ośrodek taki działa przy Instytucie im. L. Hirszfelda już od 13 lat. Ostatnie badania grupy prof. A. Górskiego sugerują, że niezależnie od swego działania przeciwbakteryjnego (które wykorzystuje się w leczeniu lekoopornych zakażeń bakteryjnych) fagi mogą wywierać oddziaływanie przeciwzapalne i immunomodulacyjne, co mogłoby być wykorzystane m.in. w leczeniu chorób autoimmunizacyjnych, alergii i powikłań po allotransplantacji komórek krwiotwórczych:     https://doi.org/10.3389/fmicb.2018.01434.