Budujmy naukowe mosty!

Nadrzędna kategoria: Media

„Nawiążecie nowe przyjaźni, rozpoczniecie nowe współprace i stworzycie międzynarodowe mosty między instytucjami naukowymi” – tak witał nowych stypendystów Polish Institute of Advanced Studies (PIASt) prezes Polskiej Akademii Nauk, profesor Jerzy Duszyński. Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego odbyła się 18 października w siedzibie PIASt w Pałacyku Radziwiłłowej na Długiej 26 w Warszawie.

Poza prezesem PAN, naukowców z zagranicy przyjął Dyrektor Instytutu, profesor Przemysław Urbańczyk. Przedstawił ich zgromadzonym gościom, po czym poprosił o krótkie przedstawienie tematyki projektów badawczych, które planują prowadzić podczas pobytu w Polsce. Francesco Coniglione zajmuje się tym, co było uznawane za racjonalne, a co za nieracjonalne w historii idei. Costis Dallas - ontologią rekordów kulturowych, Catherine Gousseff – przejawami sowietyzacji na Nowym Zachodzie (Śląsk i Wschodnia Galicja), a Gholamreza Karamian studiuje staroirańskie nakrycia głowy. Victor Krasilshchikov, podczas realizacji stypendium w Polsce, będzie analizować ekonomiczną sytuację państw przechodzących transformację gospodarczo-polityczną, Aleksandr Musin planuje badanie porównawcze Polski Piastów i Rusi Kijowskiej w X-XIII w., Oleg Yarosh zbada sytuację sufizmu w kontekście globalizacji, a Alexandra Yatsyk zajmuje się percepcją zagrożenia w procesie kreowania tożsamości polskiej i estońskiej. Spośród badaczy-juniorów są m.in. Kendra Willson, zajmująca się rolą, jaką nazwiska pełnią w kreowaniu indywidualnej tożsamości. Antonino Bondi bada ekologię doświadczenia i ekonomię wartości, Katharina Friedla prowadzi projekt dotyczący doświadczeń polskich Żydów w Związku Radzieckim w latach 1939-1959. Z kolei, Ana Ljubojević zajmuje się modalnością traumy kulturowej, związanej z powojennymi praktykami upamiętniania trudnych wydarzeń. 

Działający od 2017 roku PIASt, to instytut PAN, którego stawia przed sobą dwa podstawowe cele: wspieranie rozwoju wiedzy i innowacji oraz promocję postępu naukowego w Polsce. Zapraszając do współpracy naukowców z całego świata, realizuje projekty z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, pozostając jednocześnie otwartym na realizację projektów przekrojowych w ujęciu interdyscyplinarnym. PIASt wspiera wymianę naukową i intelektualną tworzeniem dla stypendystów idealnych warunków do rozwoju naukowego, a także prowadząc przy ich udziale szereg wydarzeń, takich jak seminaria czy wykłady gościnne. Tym samym, z obecności naukowców pochodzących z różnych stron świata i różnorodnych środowisk, korzystają także polskie środowiska naukowe. „Polska nauka ma wiele problemów” – mówił podczas inauguracji prezes Duszyński. „Jednym z nich jest internacjonalizacja, a pomysły takie jak utworzenie PIASt mogą stać się narzędziem do walki z nią.”

osja18102018-001.jpg 

 osja18102018-018.jpg

 osja18102018-039.jpg

 osja18102018-011.jpg

osja18102018-015.jpg 

 osja18102018-005.jpg

Fot. Jakub Ostałowski