Mówił Mario Molina

Nadrzędna kategoria: Media

Prof. Mario Molina, chemik, który w 1995 r. otrzymał Nagrodę Nobla (wraz z Paulem Crutzenem i F. Sherwoodem Rowlandem) za wkład w badania chemii atmosfery, zwłaszcza procesów powstawania i destrukcji warstwy ozonowej, gości w Polsce. Dziś bierze udział w sympozjum „Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society”, które podczas COP 24 w Katowicach współorganizuje współorganizuje Polska Akademia Nauk, w piątek wygłosił wykład w Centrum Nauki Kopernik.

mario-molina-cnk.jpg

Od lewej prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN, prof. Mario Molina, dr hab. Monika Kędra

Już w latach 70. ubiegłego wieku Rowland i Molina zdemaskowali freony, uznawane wtedy za chłodziwo bezpieczne dla środowiska. Odkryli, że dostają się one do stratosfery, gdzie ostatecznie uwalniają zawarty w sobie chlor. A każdy atom chloru może zniszczyć tysiące cząsteczek ozonu. Nie dzieje się to równomiernie w całej górnej warstwie atmosfery, największe spustoszenie następuje nad biegunami. Tymi badaniami Mario Molina przyczynił się do odkrycia dziury ozonowej nad Antarktydą.

Prof. Molina zajmuje się nie tylko chemią stratosferycznej warstwy ozonowej i jej podatnością na wpływ człowieka. Bada też zanieczyszczenia powietrza w niższych warstwach atmosfery.

Wykład, z którym prof. Molina przyjechał do Warszawy oraz fotorelację ze spotkania można obejrzeć tutaj.

01

prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN

02

Od lewej prof. Mario Molina, dr hab. Monika Kędra

03

Od lewej prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN, prof. Mario Molina, dr hab. Monika Kędra

04

prof. Mario Molina

06

Od lewej dr Anna Plater-Zyberk, dr hab. Monika Kędra, prof. Mario Molina, 

Zdjęcia Jakub Ostałowski