PIASt otwarcie nowej siedziby

Nadrzędna kategoria: Media

Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt rozpoczął działalność 2 stycznia 2017 r. Zaledwie dwa miesiące później, dzięki ogromnemu wsparciu władz Polskiej Akademii Nauki i życzliwości wielu osób, mógł przyjąć czterech pierwszych stypendystów. Od tamtego czasu swoje badania zakończyło 25 badaczy z całego świata, a kolejnych dwunastu realizuje projekty w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Dwa lata od inauguracji działalności Instytutu na ul. Jaracza w Warszawie oficjalnie została otworzona nowa siedziba.

Profesor Przemysław Urbańczyk, pomysłodawca i dyrektor Polskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych PIASt witając gości powiedział, że jest dumny i wdzięczny wielu osobom za ich wsparcie.

Obecny na uroczystości Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński wyraził nadzieję, że Instytut PIASt pozostanie otwarty na międzynarodowy świat nauki, tak, jak teraz jest otwarty na międzynarodową współpracę. Wszystkich stypendystów zapewnił o wsparciu oraz życzył im owocnego pobytu w Warszawie. Na zakończenie zażartował, że ma niewielką obawę, że będzie im tak dobrze w Instytucie PIASt, że nie będą chcieli go opuścić.

Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt oferuje dwanaście dziesięcio lub pięciomiesięcznych stypendiów w dwóch kategoriach: junior, dla osób, które są co najmniej trzy lata po doktoracie oraz senior, dla tych, którzy uzyskali doktorat co najmniej 10 lat przed złożeniem wniosku.

Od samego początku profesor Urbańczyk dążył do stworzenia miejsca, gdzie badacze, oderwani od codziennych zajęć i obowiązków, mogą poświęcić się tylko studiom i pisaniu. A jego cel, by Instytut był miejscem międzynarodowej współpracy, wymiany myśli i gorących dyskusji stypendystów Instytutu PIASt i polskich naukowców, realizuje się poprzez  seminaria, wykłady, oraz udział we wspólnych projektach badawczych.

Rezydenci podczas pobytu w Polsce skupiają się nie tylko na własnych badaniach, ale też aktywnie nawiązują współpracę i uczestniczą w polskim życiu naukowym. Podróżują po Polsce, wygłaszają wykłady w ośrodkach akademickich, uczestniczą w konferencjach i seminariach organizowanych przez inne instytuty PAN.

Już w pierwszym roku działalności Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt nawiązał współpracę z międzynarodową siecią instytutów podobnych do naszego - NetIAS, a wkrótce będzie starał się o członkowsko w tej sieci. Współpraca ta zaowocowała dołączeniem do programu EurIAS, w ramach którego otrzymano dofinansowanie do dwóch stypendiów dla juniorów.

Dwa lata od powstania Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt stanowi istotny element umiędzynarodowienia polskiej nauki. Staje się też ośrodkiem, do którego chętnie i coraz liczniej aplikują badacze z całego świata. W ostatnim konkursie, który rozstrzygnie się za kilka dni, wpłynęły wnioski z Nowej Zelandii, Afryki, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Iranu, większości krajów europejskich oraz Rosji i naszych wschodnich sąsiadów.

DSC 7783

DSC 7780

DSC 7749

DSC 7811

DSC 7742