Naukowcy PAN członkami Litewskiej Akademii Nauk

Nadrzędna kategoria: Media

Prof. Janusz Kacprzyk z Instytutu Badań Systemowych PAN i prof. Jan Jankowski, członek korespondent PAN, zostali wybrani na członka zagranicznego Litewskiej Akademii Nauk. Akademia liczy 113 naukowców, w tym 63 zagranicznych.

20211029_lit.jpg

Prof. Janusz Kacprzyk, profesor informatyki, otrzymał członkostwo w dyscyplinie technologii informatycznych. Jest kierownikiem Pracowni Systemów Inteligentnych w Instytucie Badań Systemowych PAN. Specjalizuje się w narzędziach sztucznej inteligencji takich jak: zbiory rozmyte i zastosowanie logiki rozmytej w bazach danych, systemy wspomagania decyzji, sterowanie i podejmowanie decyzji w warunkach niepewności i braku precyzji, rozmyte metody reprezentacji i przetwarzania informacji, programowanie ewolucyjne i sieci neuronowe. Narzędzia te są testowane m.in. w bazach danych, technikach informacyjno-komunikacyjnych i robotyce mobilnej.

Prof. Janusz Kacprzyk jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, Europejskiej Akademii Nauk i Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych oraz członkiem zagranicznym m.in. Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Bułgarskiej Akademii Nauk i Hiszpańskiej Królewskiej Akademii Nauk Ekonomicznych i Finansowych.

Członkiem zagranicznym LAN został także prof. Jan Jankowski, kierownik Katedry Drobiarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, członek korespondent PAN, specjalista w dziedzinie żywienia drobiu.