Targi EuroLab i CrimeLab w Warszawie - podsumowanie

W dniach 12-14 kwietnia odbyły się w Warszawie 18. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz 5. Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Przez trzy dni 139 wystawców z 14 krajów zaprezentowało innowacyjną ofertę rozwiązań niezbędnych do pracy w laboratoriach. Targi EuroLab oraz CrimeLab to wydarzenia, które od lat są miejscem spotkań profesjonalistów działających w sektorze analityki chemicznej, biotechnologii i Life Science, metrologii i kontroli jakości, diagnostyki laboratoryjnej, nanotechnologii, materiałoznawstwa oraz techniki kryminalistycznej.

Prof. Paweł Rowiński podczas uroczystości otwarcia Targów

To właśnie tam odbywają się rozmowy, wymiana doświadczeń i spotkania z autorytetami z czołowych jednostek akademickich i instytucji państwowych.
Już po raz kolejny Targi zostały objęte honorowym patronatem Prezesa PAN. Targi otworzył Prof. Paweł Rowiński – Wiceprezes PAN.

Oferta targowa obejmowała produkty z zakresu wyposażenia wszelkiego rodzaju laboratoriów, ośrodków badawczych czy instytucji naukowych. Prezentowane były meble, sprzęt, instrumenty i artykuły analityczne i laboratoryjne, materiały zużywalne, odczynniki chemiczne i materiały odniesienia, a także rozwiązania informatyczne, oprogramowanie czy technologie niezbędne do prac badawczo-rozwojowych. W tym roku prezentowano m.in.: energooszczędny i przyjazny dla środowiska system próżniowy, który można obsłużyć poprzez urządzenia mobilne, analizator energii powierzchni z unikalną konstrukcją systemu kolektora wtryskowego, nowoczesne wirówki i statywy do pipet czy w pełni automatyczne spektrometry.

Sztandarowym konkursem dla wystawców jest wybór najlepszej oferty Targów EuroLab. Jury składające się z wybitnych przedstawicieli kadry naukowej polskich uczelni wyłoniło laureatów w trzech kategoriach: „Laboratoryjna aparatura pomiarowa”, „Wyposażenie laboratorium” oraz „Wyposażenie medycznego laboratorium diagnostycznego”.

Na targach zostało przyznane także Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Nagroda ta jest wyróżnieniem dla innowacyjnych produktów i usług związanych z rynkiem medycznym i laboratoryjnym, które wspierają rozwój i konkurencyjność tej branży w Polsce. W tej kategorii zgłoszono około 20 produktów, a do nagrody nominowano 5 z nich. W skład jury oceniającego zgłoszenia weszli przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk. Główną nagrodę zdobyła firma Irtech Beata Kasprzycka za Spektrometr Gemini, a wyróżnienie przyznano spółce Alchem Grupa Sp. z o. o. za Biotectum 1.2 Komorę laminarną II kl. bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Na uroczystym Wieczorze Wystawców uzasadnienie wyboru prezentował Prof. Janusz Lipkowski – członek PAN, a nagrody wręczał Prof. Paweł Rowiński.

Prof. Paweł Rowiński podczas uroczystości otwarcia Targów
Laureaci Grand Prix Prezesa PAN wraz z wręczającym nagrodę prof. Rowińskim i członkiem jury – prof. Lipkowskim.

Zdjęcia: Targi EuroLab 2016