EuroLAB/CrimeLAB 2019

Nadrzędna kategoria: Media

Na trzy dni przestrzeń targowa na parterze Pałacu Kultury i Nauki zamieniła się w potężne, supernowoczesne laboratorium. Najnowsze rozwiązania i produkty związane z rynkiem medycznym i laboratoryjnym są prezentowane od dziś w ramach łączonych targów EuroLab i CrimeLab. A najlepszych z najlepszych tradycyjnie wyłoni prezes PAN, nominując do prestiżowego Grand Prix.

Zaproszonych gości i uczestników targów przywitała Anna Wielgos, Wiceprezes Zarządu w firmie MT Targi Polska SA. Głos zabrał także wiceprezes PAN, prof. Paweł Rowiński, który przypomniał, że Polska Akademia Nauk patronuje Targom od wielu lat, z zaangażowaniem promując wydarzenia, łączące świat nauki i biznesu. Podkreślił, że dobrą naukę tworzą przede wszystkim ludzie/naukowcy, którzy dysponują wolnością badawczą oraz najlepszą infrastrukturą badawczą.

Na gali otwarcia wypowiedział się też Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego, Jarosław Duś, który zauważył, że zdobycze techniki analitycznej wykorzystuje się w laboratoriach kryminalistycznych już od ponad 100 lat i to dzięki nim wiele spraw doczekało się rozwiązania. Z kolei Maciej Dobiszewski, Wiceprezes Głównego Urzędu Miar poinformował, że przyjęto właśnie nowe definicje podstawowych jednostek miar, zamiast dotychczasowych wzorców opartych na artefaktach. Międzynarodowy Układ SI będzie teraz oparty na zestawie definicji powiązanych z prawami fizyki.

Na samych targach, niemal 150 wystawców prezentuje sprzęty, systemy informatyczne do obsługi laboratoriów, a nawet elementy wyposażenia, od wykładzin po lodówki. Można dokładnie zapoznać się z działaniem maszyn analizujących strukturę cząstek próbki dowolnego materiału, czy podejrzeć obraz elektronicznego mikroskopu. Swoje osiągnięcia pokazują też jednostki PAN, takie jak Komitet Chemii Analitycznej, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego, Instytut Geofizyki, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska, czy Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego.

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

DSC 7574

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

 

EuroLab 2019 PAN

Zdjęcia: PAN