Księgozbiór prof. Bronisława Baczki w PAN Bibliotece Kórnickiej

Nadrzędna kategoria: Media

P1012076

W końcu 2016 r. Profesor Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk, poinformował Bibliotekę Kórnicką, iż Pani Profesor Lucyna Cova, córka wybitnego filozofa Profesora Bronisława Baczki (1924-2016), ma zamiar podarować polskiej instytucji naukowej bibliotekę tego wybitnego Uczonego. Bronisław Baczko był do roku 1968 profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, kiedy to na skutek wydarzeń marcowych został zwolniony z pracy i zmuszony do emigracji. Od 1974 r. związał się na stałe z Uniwersytetem w Genewie, gdzie wykładał do emerytury. Specjalizował się w filozofii idei i historii rewolucji francuskiej. Miarą osiągnięć naukowych Profesora Bronisława Baczki są m. in. przyznane Mu dwa doktoraty honorowe, francuskich uniwersytetów w Tours i Strasburgu.

Przywiezienie biblioteki Profesora Bronisława Baczki do Polski nie było sprawą łatwą z logistycznego punktu widzenia. Dyrektor Biblioteki Kórnickiej Tomasz Jasiński natychmiast nawiązał w tej sprawie kontakt z Panią Profesor Lucyną Cova. Konieczne stało się nie tylko pozyskanie odpowiedniej firmy transportowej, ale także zaangażowanie dwóch agencji celnych: szwajcarskiej i polskiej. Pan Rafał Wierkiewicz, właściciel polskiej agencji celnej, gdy tylko dowiedział się o charakterze "przesyłki", zrezygnował z honorarium i z wielkim zaangażowaniem pomagał Bibliotece Kórnickiej. Duże wsparcie uzyskała Biblioteka też od kierownika Urzędu Celnego w Poznaniu przy ulicy Wichrowej - Pana Jarosława Karskiego.

5 marca dwaj pracownicy Biblioteki Kórnickiej, Panowie Grzegorz Kubacki i Tomasz Zuzek, polecieli do Genewy; w ciągu dwóch dni spakowali cały księgozbiór i z 13 pietra budynku zwieźli 132 kartony z książkami, które następnie załadowali do samochodu ciężarowego (przy asyście policji szwajcarskiej). Każdy karton miał zgodnie w wymogami szwajcarskiego urzędu celnego podaną wagę i dokładną liczbę książek. 7 marca transport opuścił Genewę, 8 marca został odprawiony na granicy celnej z Niemcami, a rano 10 marca dotarł do urzędu celnego w Poznaniu. Tego samego dnia książki zostały wyładowane w Kórniku i złożone w magazynie Biblioteki Kórnickiej.

Księgozbiór Profesora Bronisława Baczki przekazany Bibliotece Kórnickiej liczy dokładnie 3013 książek oraz 493 nadbitki. Niemal cały księgozbiór ma charakter naukowy; zawiera niezwykle cenne publikacje, najczęściej francuskojęzyczne, z zakresu filozofii, historii idei oraz dziejów kultury. Po opracowaniu spotka się z pewnością z ogromnym zainteresowaniem polskich filozofów, historyków i romanistów. Biblioteka Kórnicka wyraża ogromną wdzięczność Pani Profesor Lucynie Cova za wspaniały dar. Należy podkreślić, iż Pani Profesor z ogromnym zaangażowaniem pomagała Bibliotece Kórnickiej pokonać liczne przeszkody biurokratyczne i logistyczne.

Bardzo dziękujemy Panu Prezesowi, Profesorowi Jerzemu Duszyńskiemu, iż po nawiązaniu kontaktów w tej sprawie z Panią Profesor Lucyną Cova, zdecydował się, aby ten wspaniały dar znalazł się Bibliotece Kórnickiej.

P1012080 P1012064