Jak prawidłowo korzystać z maseczek

Nadrzędna kategoria: Media

Od 16 kwietnia – w związku z pandemią COVID-19 – w Polsce obowiązuje zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Można w tym celu użyć maseczki. Podpowiadamy jak ją bezpiecznie zakładać, zdejmować i dezynfekować. 

Nowa maseczka (z napisem COVID-19) leży na stole

Na początek przypomnijmy, że maski medyczne i chirurgiczne powinny być priorytetowo przeznaczone dla personelu medycznego i osób opiekujących się chorymi na COVID-19. Mówią o tym rekomendacje z początku kwietnia, sformułowane niezależnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), amerykańską agencję CDC (ang. Centers for Disease Control and Prevention) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, ang. European Centre for Disease Prevention and Control). 

Ze względu na zwiększoną liczbę osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 i często bezobjawową postać zakażenia, zdaniem CDC i ECDC należy rozważyć stosowanie przez obywateli maseczek niespecjalistycznych (materiałowych). Chodzi szczególnie o sytuacje, gdy trudno zachować bezpieczną odległość od innych osób, np. w sklepach i środkach komunikacji publicznej. 

WHO nie zaleca ani nie przestrzega przed stosowaniem tego typu maseczek. Zwraca natomiast uwagę, że ich skuteczność może zależeć od liczby warstw tkaniny, oddychalności, wodoodporności, kształtu i dopasowania do twarzy. Stosowanie maseczki materiałowej ma na celu ograniczenie transmisji śliny i innych wydzielin podczas kaszlu, kichania i mówienia. 

Bezpieczne użytkowanie masek ochronnych 

  • Przed użyciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce. 
  • Przyłóż maseczkę do twarzy i upewnij się, że szczelnie zakrywa usta i nos. Zwróć uwagę, aby dokładnie przylegała do twarzy. 
  • Unikaj dotykania maseczki podczas jej użytkowania. 
  • Przy zdejmowaniu nie dotykaj przedniej części maski, ale rozwiąż ją z tyłu. 
  • Po zdjęciu maski lub dotknięciu jej przedniej części dokładnie umyj i zdezynfekuj ręce. 
  • Wymień maseczkę na nową, gdy stanie się wilgotna. 
  • Nie należy ponownie używać masek jednorazowych. Po każdym użyciu należy je wyrzucać do zamykanego pojemnika. 
  • Maseczki materiałowe powinny być prane i prasowane po każdym użyciu. 

WHO podkreśla, że noszenie maseczki nie zapewnia całkowitej ochrony przed zakażeniem. Trzeba zatem zachować w pełni pozostałe elementy działań ochronnych. Kluczowe jest częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem oraz unikanie dużych skupisk ludzkich. 

Więcej informacji o koronawirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19 można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie Polskiej Akademii Nauk. Publikujemy tam również wiadomości o zaangażowaniu PAN w walkę z pandemią. 

Źródło informacji: WHO, CDC, ECDC