Rzetelność w badaniach naukowych kluczowa w czasie pandemii

Nadrzędna kategoria: Media

Presja czasu w walce z COVID-19 może rodzić pokusę, by porzucić kodeks etyczny badacza i wybrać niebezpieczną drogę na skróty. To nie tylko fałszuje wiedzę, ale też podkopuje  zaufanie społeczeństwa do nauki. Pisze o tym w swoim oświadczeniu ENRIO – Europejska Sieć Komisji ds. Rzetelności w Nauce, do której od lat należy Polska Akademia Nauk.

 Naukowcy pracują w nowoczesnym laboratorium (grafika)

Pandemia w sposób naturalny przyspieszyła prace naukowców, szczególnie w dziedzinie medycyny. Politycy, instytucje i obywatele z nadzieją czekają na wiarygodne informacje, które powinny być podstawą decyzji dotyczących ochrony zdrowia, gospodarki i życia społecznego.

Pośpiech w walce z COVID-19 niesie jednak ze sobą ryzyko, że niektórzy uczeni zdecydują się porzucić standardy badawcze i etyczne, aby szybko uzyskać wyniki i wpłynąć tym samym na rządzących.

„Niestety w niektórych fachowych czasopismach pojawiły się już pierwsze nierzetelne wyniki badań, a w mediach opublikowano szereg kontrowersyjnych i niepodpartych dowodami naukowymi stwierdzeń, sygnowanych przez ludzi świata nauki” – czytamy w oświadczeniu ENRIO.

Takie sytuacje są groźne, ponieważ oprócz zafałszowania wiedzy o COVID-19 rujnują zaufanie społeczeństwa do opinii naukowych, a w konsekwencji również do władz. To z kolei sprawia, że wysiłki nas wszystkich w walce z pandemią mogą pójść na marne.

„Rzetelność w badaniach naukowych jest kluczowa w czasie pandemii” – podkreśla ENRIO i apeluje, by uczeni odpowiedzialnie informowali opinię publiczną o efektach swoich prac.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią oświadczenia oraz specjalną zakładką na stronie PAN, w której publikujemy bieżące wiadomości o koronawirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19.

Źródło informacji: oświadczenie ENRIO