Jeszcze szybszy test na koronawirusa

Nadrzędna kategoria: Media

W Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowano czwartą, „szybszą” wersję testu na obecność SARS-CoV-2. Dzięki wprowadzonym ulepszeniom w laboratoriach będzie można przeprowadzić w ciągu doby więcej testów niż dotychczas. Test już trafił do produkcji.

sars-cov-news-mini.jpg

Wchodzący obecnie na rynek MediPAN-2G+ FAST COVID test jest modyfikacją trzeciej generacji testu na obecność SARS-CoV-2. Jest równie czuły jak poprzedni i polega na wykryciu dwóch genów specyficznych dla wirusa w jednej mieszaninie. Dodatkowo jest „szybszy” od swojego poprzednika. Zasadniczy czas trwania testu z wykorzystaniem real-time PCR w urządzeniu został skrócony z dwóch do jednej godziny, dzięki czemu w laboratoriach będzie można przeprowadzić więcej testów niż dotychczas.

Nowy test ma pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i certyfikat CE IVD.

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu aktywnie uczestniczą w badaniach nad wirusem SARS-CoV-2 już od marca 2020 r. Zaangażowanie badaczy w tworzenie testu na koronawirusa skupionych w tzw. „Wirusowej Grupie Wsparcia” zostało zauważone i docenione. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 maja 2020 roku, na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznano Krzyże Zasługi dla 50 członków Wirusowej Grupy Wsparcia za zasługi w działalności naukowo-badawczej.