Akademia Młodych Uczonych świętuje swoje 10-lecie

„AMU jest silna siłą swoich członków, ich autorytetem naukowym, ale też chęcią do działania społecznego” – podkreślał przewodniczący Akademii Młodych Uczonych dr hab. Karol Palka podczas jubileuszu 7 października w Warszawie.

AMU 10lecie 2

W Pałacu Staszica zebrali się byli i obecni członkowie Akademii Młodych Uczonych. Podsumowali dziesięcioletni dorobek instytucji.

„O ile głos pojedynczego naukowca jest słabo słyszalny, o tyle dzięki AMU możemy więcej. AMU zabiera mocny i niezależny głos w wielu sprawach. Czasami zdanie młodych uczonych nieco różni się od opinii dojrzałych akademików, ale to też jest potrzebne” – przekonywał dr hab. Karol Palka. Jego zdaniem ważne jest to, by wzmocnić Akademię Młodych Uczonych w strukturach korporacyjnych Polskiej Akademii Nauk.

Znaczenie AMU

„Akademia Młodych Uczonych jest nadzwyczaj ważna dla systemu polskiej nauki. Nadaliście sens tej instytucji. Jesteście rozpoznawalnym i ważnym ciałem nie tylko dla Polskiej Akademii Nauk” – zwrócił się do społeczności AMU prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Jako szczególnie cenne wymienił zaangażowanie AMU w przygotowanie opinii o reformie PAN oraz promowanie konferencji Polish Scientific Network. „Bardzo dziękuję środowisku i kierownictwu Akademii Młodych Uczonych. Proszę, żebyście utrzymywali taką kreatywność, otwartość i zadziorność, bo to jest wspaniała cecha młodości” – dodał prof. Duszyński.

AMU 10lecie

Wspólnota młodych uczonych

Członkowie AMU podkreślali, że cenią sobie możliwość wspólnego działania na rzecz nauki. „Akademia Młodych Uczonych jest dla mnie czymś wyjątkowym. Poznałam tu fantastycznych specjalistów z różnych dziedzin. Członkowie AMU pełnią swoje funkcje społecznie. Angażujemy się, bo chcemy i lubimy to robić. Zależy nam na tym, aby przyciągać młodych ludzi do nauki, dlatego stawiamy m.in. na popularyzację” – zaznaczyła dr hab. Monika Kwoka, zastępczyni przewodniczącego AMU.

AMU 10lecie 3

O AMU

Akademia Młodych Uczonych powstała w 2010 roku. Jest częścią struktur korporacyjnych Polskiej Akademii Nauk. Zrzesza utalentowanych badaczy i badaczki młodego pokolenia. Zabiera głos w sprawach istotnych dla nauki i szkolnictwa wyższego, aktywizuje środowisko młodych uczonych i popularyzuje wiedzę.

Członków AMU wybiera Zgromadzenie Ogólne PAN spośród kandydatek i kandydatów, którzy nie ukończyli 38. roku życia i posiadają co najmniej stopień naukowy doktora. Kadencja trwa 5 lat, bez możliwości ponownego wyboru. Aktualnie AMU liczy 32 członków i członkiń.