Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Wernisaż wystawy "Fotografia Dzikiej Przyrody 2014" w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Najlepsze na świecie fotograficzne obrazy natury można oglądać w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Wernisaż wystawy pt. "Fotografia Dzikiej Przyrody 2014" odbędzie się dnia 6 października 2015 r. o godzinie 18.00. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2014, organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Worldwide.

Ostatni taki wspaniały obraz, fot. Michael Nick Nichols (USA)
Ostatni taki wspaniały obraz, fot. Michael Nick Nichols (USA)

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. (w tym roku przypada jubileuszowa, 50-ta edycja) i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Efektem konkursu jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a w Polsce już po raz trzynasty. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 13 kategoriach tematycznych oraz 3 nagrody specjalne. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 42 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z ponad 90 krajów. Po raz kolejny w historii wystawy znajduje się na niej zdjęcie wykonane przez polskiego fotografa – Łukasza Bożyckiego.

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez rosnącą z każdym rokiem liczbę widzów. Tegoroczna edycja wystawy pokazuje niepowtarzalne sceny ze świata przyrody, dzięki temu, że autorzy fotografii znaleźli się we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone.

Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie - dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.

Najnowsza edycja wystawy zagości w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie już po raz jedenasty z rzędu. Następnie zobaczą ją w 2015 r. mieszkańcy Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina i Bielska-Białej. Prezentacja tej właśnie edycji w Warszawie jest istotna także z tego względu, iż jedna ze 100 fotografii tworzących wystawę jest autorstwa znakomitego fotografika przyrody Łukasza Bożyckiego, mieszkańca stolicy.

Strażnik plaży, fot. Mac Stone (USA)
Strażnik plaży, fot. Mac Stone (USA)

DODATKOWE INFORMACJE:

Wystawa będzie czynna od 6 do 29 października 2015 r.
Miejsce: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Al. Na Skarpie 27
Godziny otwarcia wystawy:
poniedziałki, wtorki, środy i piątki: 9.00 – 16.00
czwartki: 9.00 – 18.00
soboty i niedziele: 10.00 – 16.00
Ceny biletów:
normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł, rodzinny – 15 zł, grupowy (wycieczki szkolne) – 20 zł
w poniedziałki wstęp bezpłatny
Strona: www.mz.pan.pl

Ogólnopolskim sponsorem wystawy jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Organizatorem tournee wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie: FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

Przepływając o zmierzchu, fot. Michel d'Oultremont (Belgia)
Przepływając o zmierzchu, fot. Michel d'Oultremont (Belgia)

Zdjęcia:
1. Ostatni taki wspaniały obraz, fot. Michael Nick Nichols (USA)
2. Strażnik plaży, fot. Mac Stone (USA)
3. Przepływając o zmierzchu, fot. Michel d'Oultremont (Belgia)
Źródło: Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie