Antybiotyki mogą działać skuteczniej nowe narzędzie opracowane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

W Laboratorium Mikroprzepływów i Płynów Złożonych IChF PAN powstało nowe, bardzo precyzyjne i szybkie urządzenie mikroprzepływowe do badania wrażliwości bakterii na antybiotyki.

antybiotyki-24-04-2020.jpg

Zakażenia bakteryjne wciąż bywają dla medycyny trudnym wyzwaniem. Ich leczenie bywa przewlekłe, ponieważ lekarze rzadko podają pacjentowi więcej niż dwa antybiotyki, aby nadmiernie nie obarczać organizmu skutkami ubocznymi. 

„A przecież każdy z nas reaguje na terapię nieco inaczej, nawet jeśli dopadły go te same mikroby. Chodzi o mikroflorę, indywidualną zmienność metabolizmu i wiele innych czynników. Można zatem powiedzieć, że opracowana w IChF PAN metoda to krok przybliżający nas w stronę medycyny spersonalizowanej. Z drugiej strony to wielka pomoc nie tylko dla klinicystów, ale i dla badaczy próbujących znaleźć nowe, nieoczywiste połączenia antybiotykowe, które działałyby lepiej od tych powszechnie znanych” – piszą na swojej stronie specjaliści z ICHF PAN. 

Nowy chip stworzył zespół pod kierunkiem prof. Piotra Garsteckiego. W pracy opublikowanej  w „Micromachines” badacze wykazali, że połączenie kilku różnych, prostych metod pozwala stworzyć przyjazny użytkownikom zestaw do badania wrażliwości bakterii na antybiotyki.  Narzędzie to wykorzystuje  mniej  odczynników  i  antybiotyków  niż  standardowy  antybiogram na agarowej pożywce, a jego użycie jest tak proste jak Etestu. 

Opracowana przez naukowców z IChF PAN metoda może znaleźć zastosowanie nie tylko w badaniu wrażliwości bakterii na antybiotyki. Jak zaznaczają twórcy, po wprowadzeniu pewnych zmian, metodę z powodzeniem można też wykorzystać do identyfikacji swoistych genów lub przeciwciał. Szacuje się, że koszt jednej płytki nie powinien przekroczyć 5 euro. 

Szczegółowe informacje dotyczące powyższego osiągniecia dostępne są na stronie IChF PAN.  

Źródło informacji: Instytut Chemii Fizycznej PAN