Pracownia Obrazowania Mózgu w Instytucie Nenckiego

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

W Instytucie Nenckiego uruchomiona została środowiskowa Pracownia Obrazowania Mózgu w ramach Centrum Neurobiologii. Kierownikiem Pracowni, wybranym w wyniku konkursu, został dr Stefan Gaździński.

Jest on absolwentem kierunku fizyki medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował również na Wydziale Psychologii UJ. Jego rozprawa doktorska dotyczyła badania dynamiki molekularnej wodyza pomocą metod rezonansu magnetycznego. Dr Gaździński staż podoktorski odbył na Wydziale Radiologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA). Pracował następnie w Center for Imaging of Neurodegenerative Diseases w San Francisco oraz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ostatnim dziesięcioleciu zajmował się obrazowaniem magnetycznego rezonansu w chorobach neurodegeneracyjnych.

Nowopowstała pracownia umożliwi prowadzenie badań z użyciem technik badawczych rezonansu magnetycznego, w tym: funkcjonalnego obrazowania mózgu, spektroskopii, rejestrowania przepływu krwi w mózgu oraz tensora dyfuzji. Techniki te umożliwią badania w bardzo szerokim zakresie tematycznym, od psychologii poznawczej, poprzez choroby neurodegeneracyjne, po badania działania leków.