Misja JUICE: polscy naukowcy zbadają Jowisza

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

5-tonowa sonda kosmiczna ma wystartować w 2022 roku, a w przygotowaniach już teraz uczestniczą m.in. nasi naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

jowisz.jpg

JUICE (ang. JUpiter ICy Moons Explorer) to ambitny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem jest zbadanie Jowisza oraz jego księżyców. Sama podróż ku najmasywniejszej planecie Układu Słonecznego potrwa ponad siedem lat, zaś badania co najmniej trzy i pół roku.

Polacy zbadają Jowisza

W przygotowaniu misji biorą udział m.in. eksperci PAN. „JUICE skupia się na zebraniu danych umożliwiających opisanie warunków fizycznych panujących w tym mini układzie planetarnym, które mogłyby doprowadzić do uformowania się środowisk przyjaznych powstawaniu życia” –  wyjaśnia dr hab. Hanna Rothkaehl, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Jowisz i Ganimedes

Badany będzie układ planetarny Jowisza, a szczególnie Ganimedes – największy księżyc tej planety i jednocześnie największy księżyc w Układzie Słonecznym. Wg naukowców jest on naturalnym laboratorium do prowadzenia analizy ewolucji geologicznej i środowisk przyjaznych rozwojowi życia w lodowych warunkach.

Aparatura pomiarowa

Na pokładzie sondy znajdą się elementy elektroniczne zaprojektowane i przetestowane m.in. przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  • Instrument SWI (ang. Sub-millimeter Wave Instrument) wykona badania rozkładu temperatury, składu oraz dynamiki stratosfery i troposfery Jowisza, a także egzosfer i powierzchni księżyców lodowych.
  • Instrument RPWI (ang. Radio & Plasma Wave Investigation) pozwoli zdiagnozować właściwości pola elektrycznego i magnetycznego oraz opisać ekstremalne środowisko plazmowe w układzie Jowisza.

„Dzięki RPWI dowiemy się w jaki sposób silne, pochodzące z Jowisza pola elektryczne i magnetyczne oddziałują na największe księżyce tej planety Ganimedesa i Europę” – wyjaśnia dr. hab Hanna Rothkaehl i dodaje: „Pole magnetyczne Jowisza jest 14 razy silniejsze od ziemskiego i w całym Układzie Słonecznym ustępuje pod tym względem jedynie plamom słonecznym, które stanowią najsilniejsze naturalne źródło promieniowania elektromagnetycznego w naszym kosmicznym sąsiedztwie.

Start misji JUICE

Sonda musi wystartować w konkretnym i bardzo krótkim, bo trwającym zaledwie trzy tygodnie oknie czasowym – wiosną 2022 roku. Chodzi o to, aby wykorzystać koniunkcję położenia Wenus, Marsa i Ziemi.

W przygotowania zaangażowanych jest wiele firm i instytucji naukowych z całej Europy. Koszt misji to niemal 900 mln euro.

Źródło: Nauka w Polsce