Konkurs „Mój doktorat w 180 sekund”. Zgłoszenia do 20 lutego

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Tylko 3 minuty na przedstawienie po francusku i w przystępny sposób swoich badań zgromadzonej publiczności. To zadanie uczestników międzynarodowego konkursu organizowanego przez Instytut Francuski. Polskie rozgrywki odbędą się 20 marca w Warszawie.

Grafiki z logotypem i nazwą konkursu w języku francuskim. Na ilustracji widać również doktorantkę przy mikrofonie

„Mój doktorat w 180 sekund” to propozycja dla doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Na swój występ w języku francuskim uczestnicy mają 3 minuty z zegarkiem w ręku i mogą posługiwać się tylko jednym slajdem. Wygrywa ten, kto będzie najbardziej zrozumiały i przekonujący. Nagrodą jest m.in. stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy we Francji.

Harmonogram konkursu – edycja 2020

  • 20 lutegotermin przesyłania zgłoszeń
  • 20 marca – polskie rozgrywki krajowe w Warszawie
  • koniec maja – finał Europy Środkowej w Krakowie
  • koniec września – międzynarodowy finał w Paryżu

W poprzedniej edycji rozgrywki krajowe wygrała Alexandra Dobosz z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN. Doktorantka opowiadała o swojej pracy dotyczącej wyznaczania gęstości, lepkości oraz napięcia powierzchniowego stopów.

O inicjatywie

Konkurs „Mój doktorat w 180 sekund” ogłoszono po raz pierwszy w 2012 r. Dziś odbywa się w blisko 30 krajach. Jest doskonałą okazją dla doktorantów do pochwalenia się swoją pracą naukową szerokiej publiczności.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Francuski. Szczegóły na stronie konkursu.

Źródło informacji i grafiki: Instytut Francuski w Polsce