solidarnosczukraina_ukr.jpg

20postaci_promo.jpg

Katastrofa na Odrze - geneza, teraźniejszość, zalecenia na przyszłość

Jakie czynniki wywołały katastrofę ekologiczną na Odrze? Jak powinniśmy teraz odtwarzać ekosystem na rzece? Jakie działania zapobiegną podobnym zdarzeniom w przyszłości? Wyjaśniają naukowcy skupieni w Zespole doradczym ds. zmian klimatu przy prezesie PAN. W najnowszym stanowisku wspierają ich jeszcze Komitet Gospodarki Wodnej oraz Inżynierii Środowiskowej PAN.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Różne oblicza nauki

W tym roku PAN kończy 70 lat. To okazja do pogłębionej refleksji nad istotą nauki oraz zasadności istnienia akademii. Czym jest i czym może być nauka w zglobalizowanym świecie? Przeczytacie o tym w nowym numerze magazynu „Academia”.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Poszukiwanie lepszego świata z 20 wybitnymi uczonymi. Premiera nowej książki PAN

 „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki” to opowieść o ludziach nauki i o pasji, z jaką zgłębiali świat, poszukując tego lepszego. Powstała polifoniczna, wielowątkowa opowieść, ale też spotkanie ze współczesną polską literaturą, ponieważ różnorodne historie naukowców opisali współcześni polscy pisarze. Publikacja powstała z okazji 70-lecia Polskiej Akademii Nauk. 

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Zapraszamy na sympozjum online o kulturze ukraińskiej

Atak Rosji na Ukrainę godzi nie tylko w jej suwerenność i integralność terytorialną. Stanowi też próbę negacji lub podważania odrębnej tożsamości narodu ukraińskiego. Dlatego Instytut Sztuki PAN organizuje 14 marca (poniedziałek) sympozjum online dotyczące szeroko rozumianej kultury ukraińskiej. Warto wziąć udział w spotkaniu, by lepiej poznać i zrozumieć naszych sąsiadów.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Zmiany klimatu nauka i społeczeństwo

Piąta konferencja z cyklu „Polish Scientific Networks” będzie okazją do zaprezentowania najnowszych danych o tym, jak zmiany klimatu wpływają na środowisko i społeczności, czemu zagrażają i jak sobie z nimi radzić. Konferencja AMU PAN i KS FNP odbędzie się 3-5 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Można przesyłać abstrakty.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Jaka będzie przyszłość Europy?

O miejscu Polski w Unii Europejskiej, wyzwaniach stojących przed krajami naszego kontynentu i jakości demokracji na świecie dyskutowali uczestnicy konferencji „Polska w Europie jutra. Polityka europejska Polski w kontekście zmian międzynarodowych XXI wieku”. Debatę zorganizowały Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN oraz Team Europe we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. 

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe
Flaga UE

Polska w Europie jutra. PAN zaprasza na konferencję w dniach 18-19 listopada 2021

Wyobraźmy sobie, że nasz kraj znalazł się poza Unią Europejską (UE). Jakie byłyby konsekwencje? Jaka powinna być polityka Polski w obliczu takich wyzwań jak zmiany klimatu, pandemia COVID-19 czy wzrost imperialnych ambicji niektórych państw? Porozmawiają o tym już 18-19 listopada uczestnicy konferencji „Polska w Europie jutra”. Trwa rejestracja na wydarzenie.

Czytaj więcej
Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe