W poszukiwaniu leku na COVID-19. Spotkanie z prof. Krzysztofem Tomasiewiczem

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Gościem spotkania online z cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk 25 sierpnia będzie prof. Krzysztof Tomasiewicz, który kieruje zespołem pracującym nad opracowaniem leku bazującego na osoczu ozdrowieńców.

20210824_news_CNK.jpg

Od początku pandemii lekarze i naukowcy poszukują skutecznego leku na COVID-19. Od początku badania toczyły się w dwóch kierunkach – próby zastosowania leków wykorzystywanych w leczeniu innych chorób oraz stworzenia nowych preparatów lub opracowania nowych koncepcji leczenia.

Przebadano tysiące już istniejących preparatów, z których zaledwie kilka zostało warunkowo dopuszczonych do stosowania terapeutycznego. Po przeprowadzeniu badań na dużych grupach pacjentów okazywało się, że albo nie mają one istotnego wpływu na łagodzenie przebiegu choroby (jak chlorochina, azytromycyna, lopinavir/ritonavir), albo mogą być zastosowane tylko na określonym etapie choroby, nie wpływając na przebieg procesu infekcyjnego (tocilizumab).

Już na wczesnym etapie pandemii prowadzone były próby zastosowania tzw. osocza ozdrowieńców. Zawiera ono przeciwciała wytworzone przez organizm pacjentów, którzy pokonali chorobę (ozdrowieńców), i może być podane pacjentom, których organizm jeszcze ich nie wytworzył w trakcie choroby. Wyniki badań były często sprzeczne, a bardzo ważna jest konieczność podania osocza w odpowiednim czasie. Osocze może zawierać różne miano przeciwciał i jego zastosowanie może spotykać się z pewnymi ograniczeniami, stąd próba stworzenia wystandaryzowanego i bezpiecznego preparatu swoistych immunoglobulin.

Spotkanie „W poszukiwaniu leku na COVID-19” z udziałem prof. Krzysztofa Tomasiewicza będzie można oglądać 25 sierpnia o godz. 19 na YouTubie. Można także dołączyć do wydarzenia na Facebooku. W czasie spotkania online z ekspertem widzowie będą mogli zadawać pytania na czacie.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz – lekarz, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, członek Rady Medycznej ds. COVID-19 działającej przy Prezesie Rady Ministrów, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, redaktor naczelny Clinical and Experimental Hepatology, szef zespołu prowadzącego badania kliniczne nad lekiem na COVID-19 (uczestnikami projektu są: Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz firma biotechnologiczna Biomed-Lublin S.A.). W maju 2021 roku otrzymał od ministra zdrowia honorową odznakę Za zasługi dla Ochrony Zdrowia, a w lipcu 2021 Złoty Krzyż Zasługi.

Gośćmi spotkań w cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk są m.in. specjaliści z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Od czerwca 2020 r. zespół opublikował 19 szczegółowych stanowisk. Sformułował w nich zalecenia nie tylko dla służb publicznych, ale także dla całego społeczeństwa. Wszystkie stanowiska są dostępne na naszej stronie: Zespół ds. COVID-19.

Obejrzyj poprzednie spotkania w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”.