Wirus dezinformacji w pandemii COVID-19

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Pandemii COVID-19 od samego początku towarzyszy zjawisko dezinformacji. Ma ono zasięg globalny i przeszkadza w skutecznej walce z wirusem. Skąd się biorą i czego dotyczą fałszywe treści związane z pandemią? Na pytanie odpowie 17 listopada na spotkaniu online z cyklu „Koronawirus na celowniku” PAN i CNK prof. Karina Stasiuk-Krajewska.

2021115_wirus-dezinformacji.jpg

Teorie spiskowe i fakenewsy rozpowszechniają się szybciej niż naukowo potwierdzone fakty. Większość fałszywych informacji o COVID-19 jest przekazywana przez media społecznościowe, bez weryfikacji treści i źródeł. Wprowadzeni w błąd ludzie nie respektują naukowo potwierdzonych zaleceń zdrowotnych i mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się pandemii. 

Na spotkaniu online widzowie dowiedzą się: 

  • skąd się biorą i czego dotyczą fałszywe treści związane z pandemią?
  • jak działa mechanizm dezinformacji?
  • dlaczego wierzymy w nieprawdziwe informacje? kto jest najbardziej podatny na dezinformację? 
  • jak demaskować fakenewsy i teorie spiskowe? czy jesteśmy otwarci na weryfikację informacji? 
  • jakie skutki ma dezinformacja na temat COVID-19? 

Spotkanie „Wirus dezinformacji w pandemii COVID-19” z udziałem prof. Kariny Stasiuk-Krajewskiej będzie można oglądać 17 listopada o godz. 19 na YouTubie. Można także dołączyć do wydarzenia na Facebooku. Na spotkaniu online widzowie będą mogli zadawać pytania na czacie. 

Dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Uniwersytetu SWPS – medioznawca, teoretyk komunikacji, etyk komunikacji profesjonalnej, kierownik Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej USWPS we Wrocławiu. 

Gośćmi spotkań w cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk są m.in. specjaliści z interdyscyplinarnego Zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Od czerwca 2020 r. zespół opublikował 23 szczegółowe stanowiska. Sformułował w nich zalecenia nie tylko dla służb publicznych, ale także dla całego społeczeństwa. Wszystkie stanowiska są dostępne na naszej stronie: Zespół ds. COVID-19

Obejrzyj poprzednie spotkania w cyklu „Koronawirus na celowniku”