Emocje w magazynie Polskiej Akademii Nauk „Academia”

Emocje w Academii

„Zwierzętom nasilenie emocji negatywnych pozwala określić, jak duże jest zagrożenie. Jeśli to tylko niepokój, zwierzę rozgląda się lub zamiera, jeśli już strach – decyduje się na walkę lub ucieczkę. A jak jest u ludzi? Kiedy czyjeś wrogie zachowanie budzi nasz lęk, w końcu próbujemy podjąć dialog”. Zapraszamy do lektury najnowszej „Academii”, której motywem przewodnim są „Emocje”.

 

Nie uciekamy

Gdy myślimy o emocjach, najczęściej przychodzą nam do głowy te negatywne. Nic w tym dziwnego. Psychologowie wyjaśniają, że na podstawowym poziomie jest ich wiele: strach, wstręt, złość, smutek, obrzydzenie. Pozytywna jest zaś w zasadzie tylko jedna: radość. Zwierzętom – mówi nam neurobiolog – nasilenie emocji negatywnych pozwala określić, jak duże jest zagrożenie. Jeśli to tylko niepokój, zwierzę rozgląda się lub zamiera, jeśli już strach – decyduje się na walkę lub ucieczkę. A jak jest u ludzi?

Kiedy czyjeś wrogie zachowanie budzi nasz lęk, często milczymy. Analizujemy intencje, staramy się zrozumieć, co kryje się w słowach pełnych agresji. Może ten ktoś nie chciał powiedzieć tego, co powiedział? – zastanawiamy się. Ale w końcu próbujemy podjąć dialog. Chcemy poznać stanowisko drugiej osoby, zrozumieć, co nią powoduje. I jeśli okazuje się, że – co nie jest rzadkie – pod złością kryje się strach, staramy się na argumenty emocjonalne odpowiedzieć racjonalnymi.

Tych najczęściej dostarcza nam nauka. W tym numerze „Academii” badacze cukrzycy, choć wskazują na rozmiary zagrożenia tą chorobą, zachęcają do badań i odpowiedniej diety, które mogą jej zapobiec. Farmakolog przekonuje, że dzięki nowym lekom udaje się już ograniczyć epilepsję. Socjolog mówi, że m.in. dzięki działaniom edukacyjnym prowadzonym w mediach i pozytywnym przekazom w popularnych serialach zmieniają się negatywne stereotypy wobec ludzi wyglądających i zachowujących się inaczej – w tym przypadku osób niepełnosprawnych. Słowem: przedstawiamy stanowiska badaczy dotyczące spraw wywołujących silne emocje. Rezygnujemy ze strategii „walcz albo uciekaj”.

 Redakcja ACADEMII

 

 

„Mętne sprawy” (1981)
Tomasz Ciecierski (ur. 1945). Malarz, autor rysunków, kolaży i fotografii. Absolwent i wykładowca warszawskiej ASP. Laureat Nagrody im. Jana Cybisa (1999). W jego pracach można znaleźć odniesienia do historii malarstwa europejskiego (m.in. renesansowego czy futurystycznego). Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) i Stedelijk Museum (Amsterdam).

 

W numerze:

dr hab. med. Tomasz Zdrojewski,
dr med. Roman Topór-Mądry
Raport trzech milionów – cz. 1

prof. dr hab. Krzysztof Strojek Raport trzech milionów – cz. 2

prof. dr hab. Antonina Ostrowska Bliżsi, lecz wciąż dalecy

dr Mikołaj Kunicki Gra w kolory

prof. dr hab. Grażyna Borkowska Ciemne źródło

prof. dr hab. Marek Figlerowicz Tajemnice w zębach skryte

dr Ksenia Meyza Fizjologia życzliwości

dr Magdalena Markowska Karuzela z bodźcami

dr hab. Marek Jarosiński Uczeni na gazie

dr hab. Roman Cieślak Nauka naukowca

dr Agnieszka Piskorska Uśmiechnij się, żeby zrozumieć

prof. dr hab. Ewa Rondio Odejścia i powroty neutrin

prof. dr hab. Jerzy Nawrocki Lód z pyłu

mgr Małgorzata Godlewska Przeczuć ogień pod podłogą

prof. dr hab. Stanisław Jerzy Czuczwar
Suma szczęśliwych przypadków

dr hab. Andrzej Kułak Niezrównane fale ELF

prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski Wespół w zespół

W obiektywie Jakuba Ostałowskiego: Wiedza z puszczy

Jakub Kuś Hejt czasów cyfrowej rewolucji

prof. dr hab. Paweł Rowiński Co z nauką po Brexicie?

prof. dr hab. Włodzimierz Zawadzki Śpiące królewny