Ludwik Hirszfeld Historia jednego życia

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Jedna z najbardziej fascynujących autobiografii XX wieku ukazała się po raz pierwszy w języku niemieckim! Ludwik Hirszfeld był światowej sławy badaczem, ekspertem w dziedzinie higieny i ludzkiego układu immunologicznego. Na początku lat 50-tych – w okresie największej izolacji Polski – nominowany do Nagrody Nobla, w roku 1951 uzyskał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Zurychu.

okładka książki_DE 2018.jpg

W 1946 r. opublikował, pisaną po ucieczce z warszawskiego getta, autobiografię, w której odzwierciedlają się ludzkie losy i sprzeczności XX wieku. Pochodził z rodziny żydowskiej, po pierwszej wojnie światowej przeszedł na katolicyzm. Czuł się humanistą i Polakiem. Studiował w Niemczech i Szwajcarii. Miał szerokie kontakty i uznanie międzynarodowe. Na początku II wojny światowej niemieccy okupanci przywłaszczyli jego laboratorium i wyniki badań. W najtrudniejszych warunkach, w getcie warszawskim, stworzył sobie możliwość do dalszej pracy naukowej. Po tragicznej śmierci córki przeżył załamanie. Pod koniec wojny odnalazł jednak siłę do dalszej pracy w odbudowie Polski. Stworzył uznany dzisiaj w świecie Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

„Historię jednego życia” Ludwika Hirszfelda wznawiano w Polsce sześciokrotnie. W 2010 r. wydawnictwo University of Rochester Press opublikowało jej angielskie tłumaczenie. Niemieckie wydanie powstało dzięki niestrudzonej pracy, zamieszkałej w Londynie, siostrzenicy Ludwika Hirszfelda, pani Joannie Belin oraz wsparciu sukcesorów jego dorobku z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Roli wydawcy podjęło się Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Ludwik Hirszfeld, Geschichte eines Lebens. Autobiografie, przekł. Lisa Palmes i Lothar Quinkenstein, [Robert Traba, Małgorzata Quinkenstein, Nota wydawnicza (Zu dieser Ausgabe], Paderborn: Ferdinand Schöningh Verlag 2018, ss. 434, ISBN: 978-3-506-78138-3.