Gdańsk: wystawa „Kupiec i jego miasto. Jakob Kabrun 1759-1814”

Właśnie mija 260. rocznica urodzin sławnego kupca, bibliofila, kolekcjonera sztuki i darczyńcy, dzięki któremu powstał m.in. teatr na Targu Węglowym. Z tej okazji PAN Biblioteka Gdańska zaprasza od 8 lipca na wyjątkową wystawę.

Na wystawie będzie można zobaczyć bogate zasoby biblioteki Kabruna oraz materiały historyczne, które pozwolą dotknąć ducha tamtej epoki.

Stare druki, ryciny, ekslibrisy, mapy oraz kolekcja barwnych, wspaniale ilustrowanych atlasów flory i fauny (w tym słynne „Królestwo kwiatów” wydane przez G. W. Knorra w 1750 r.) – to wszystko czeka na zwiedzających.

Jedna z rycin prezentowanych na wystawie

Jakob Kabrun – patron gdańskiego muzealnictwa

Jakob Kabrun był postacią niezwykle barwną. Ze stanem kupieckim wiązała go rodzinna, uwieńczona sukcesami tradycja. Kabrun sięgnął jednak po wyższe cele.

Aspirował do miana kolekcjonera dzieł sztuki. Wytyczał swemu zawodowi nowe ścieżki kształcenia. Brał się za bary z wielką polityką, która zagrażała wielowiekowej chlubnej historii jego miasta. Teatr Miejski, Akademia Handlowa i Muzeum Miejskie – to inicjatywy, dzięki którym zapisał się w gdańskiej historii.

Kurator wystawy opowiada zebranym o eksponatach

Gdzie i kiedy obejrzeć wystawę

Na wystawę zapraszamy do historycznego budynku PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 15. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 lipca (w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 9:00-19:00 oraz w piątki w godz. 9:00-15:00).

Rycina prezentująca sowę

Plakat promujący wystawę. Na pierwszym planie widoczny Kobrun, w tle gdańskie kamienice

Źródło informacji i plakatu: PAN Biblioteka Gdańska
Zdjęcia: Marta Pawlik-Flisikowska / PAN Biblioteka Gdańska