Potomkowie dowódcy Batalionu „Zośka” z wizytą w Muzeum Ziemi PAN

Syn i wnuk legendarnego powstańca odwiedzili Muzeum Ziemi PAN w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dyrektor muzeum wita Jerzego Białousa

Dyrektor Muzeum wita Jerzego Białousa

Rodzina Ryszarda Białousa ps. „Jerzy” przyleciała do Polski z Argentyny. Syn słynnego dowódcy Jerzy (Jorge) Białous oraz wnuk Juan Pablo Białous odwiedzili muzeum w czwartek 1 sierpnia.

Miejsce pamięci w willi Pniewskiego. Z lewej Jerzy (Jorge) Białous (syn Ryszarda Białousa), z prawej dyrektor Muzeum Ziemi PAN Cezary Krawczyński

Miejsce pamięci z Powstania Warszawskiego

Dyrektor placówki Cezary Krawczyński opowiedział gościom o prawdopodobnym przebiegu wydarzeń w nocy z 22 na 23 września 1944 roku, kiedy to nieliczna grupa powstańców na czele z Ryszardem Białousem przebijała się z Czerniakowa do Śródmieścia m.in. przez dom Profesora Pniewskiego.

Juan Pablo Białous wpisuje się do księgi pamiątkowej

Juan Pablo Białous wpisuje się do księgi pamiątkowej

To właśnie w Willi Pniewskiego mieści się dziś siedziba Muzeum Ziemi PAN. Ślady krwi zachowane na marmurowej posadzce schodów są niezwykłym miejscem pamięci z okresu Powstania Warszawskiego.

Pogrzeb dowódcy Batalionu „Zośka”

Dzień wcześniej 31 lipca na warszawskich Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb kpt. Ryszarda Białousa.

image012

Był to drugi pochówek legendarnego dowódcy. Pierwszy miał miejsce 27 lat temu w Argentynie, gdzie powstaniec spędził większość swego życia.

Sprowadzenie prochów do Polski to inicjatywa Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”, pozytywnie przyjęta przez rodzinę zmarłego.

Źródło informacji: Muzeum Ziemi PAN w Warszawie