Ważna decyzja CBK PAN ws. rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS

Centrum Badań Kosmicznych PAN zaprzestało dostarczania pomiarów laserowych rosyjskich satelitów GLONASS. Zachęca też do podpisania petycji, której celem jest odcięcie GLONASS od danych kalibracyjnych.

20220302_n3.jpg

GLONASS to rosyjski system nawigacji satelitarnej, który działa podobnie jak GPS. GLONASS świadczy usługi geolokalizacyjne dla rosyjskiego wojska i tym samym wspiera trwającą inwazję w Ukrainie.

„W związku z agresją militarną na Ukrainę i na prośbę naszych kolegów ze stacji laserowej z Kijowa, CBK PAN w Borówcu k. Poznania wstrzymuje dostarczanie pomiarów laserowych wszystkich rosyjskich satelitów w ramach Internationl Laser Ranging Service (ILRS)”. To fragment oświadczenia z 28 lutego 2022 roku dr. Pawła Lejby, szefa Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN w Borówcu.

Projekt ILRS

Przypomnijmy: ILRS to międzynarodowa organizacja zrzeszająca kilkadziesiąt stacji laserowych z całego świata (najwięcej z Europy). Wszystkie stacje w ramach ILRS śledzą różne satelity.

„Dzięki takim pomiarom orbity śledzonych satelitów są bardzo dobrze znane, co pozwala na realizowanie różnorodnych zadań. Dla Rosji szczególnie istotne są satelity systemu nawigacji satelitarnej GLONASS” – wyjaśnia dr Paweł Lejba.

Jak działa GLONASS

Aby prawidłowo funkcjonować, GLONASS potrzebuje stałego dostarczania pomiarów satelitarnych, które są zbierane przez globalnie rozproszone obserwatoria Satelitarnego Zasięgu Laserowego, zorganizowane w ramach ILRS. Organizacja odbiera, gromadzi i zapewnia dostęp do obserwacji satelitarnych, które są zwykle wykorzystywane do badań naukowych.

„GLONASS to konstelacja wojskowych satelitów wykorzystywanych na potrzeby rosyjskiej armii, które do poprawnego działania muszą znać bardzo dokładnie swoje położenie. Pomiary laserowe dostarczają precyzyjnych informacjo o położeniu śledzonych satelitów. Mowa tu o pojedynczych centymetrach i precyzji dochodzącej do kilku milimetrów. Dokładne orbity satelitów nawigacyjnych GLONASS przekładają się m. in. na dokładne współrzędne wojskowych odbiorników na powierzchni Ziemi, wykorzystywanych przez rosyjską armię” – tłumaczy dr Paweł Lejba.

Petycja ws. GLONASS

1 marca 2022 CBK PAN zaapelowało o podpisywanie petycji ws. GLONASS. „W czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy obowiązują ciężkie sankcje międzynarodowe, wzywamy ILRS do zaprzestania udziału w gromadzeniu i dystrybucji satelitarnych danych laserowych GLONASS, które wspierają systemy satelitarne rosyjskiego wojska. To działanie ILRS byłoby silnym sygnałem dla rosyjskiego rządu, że globalna społeczność laserowa wspiera jedynie pokojowe wykorzystanie produktu naukowego, który dostarcza” – przekonuje Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Źródło informacji: CBK PAN