Cała prawda o komórkach macierzystych w medycynie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Internet pełen jest reklam o „cudownych kuracjach” komórkami macierzystymi. Tymczasem zastosowania terapeutyczne – uznane za skuteczne i bezpieczne – są na razie ograniczone. Opowie o tym już 20 lutego prof. Józef Dulak podczas wykładu w Oddziale PAN w Poznaniu. Wstęp wolny!

32www

Tzw. komórki macierzyste mają dwie wyjątkowe zdolności – potrafią się w teoretycznie nieograniczony sposób dzielić i przekształcać w różne typy komórek.

Od kilkudziesięciu lat w leczeniu chorób krwi stosowane są przeszczepy szpiku kostnego, a także krwi pępowinowej, zawierające krwiotwórcze komórki macierzyste. To przykład terapii o udowodnionej skuteczności.

Jakie inne schorzenia potrafimy dziś leczyć za pomocą komórek macierzystych? Ten ważny temat przybliży prof. Józef Dulak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec wyjaśni też, jakie niebezpieczeństwa czyhają na pacjentów korzystających z usług pseudoklinik.

Co, gdzie, kiedy

  • Wykład „Komórki macierzyste w medycynie”
  • 20 lutego 2020 r. (czwartek), godz. 17.00
  • Oddział PAN w Poznaniu, Stary Rynek 78/79
  • Pałac Działyńskich (2. piętro, Sala Turkusowa)
  • Wstęp wolny

O wykładowcy

Prof. Józef Dulak prowadzi badania z zakresu medycyny regeneracyjnej i komórek macierzystych, biologii naczyniowej i nowotworów. Kieruje Zakładem Biotechnologii Medycznej na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.

Źródło informacji: Oddział PAN w Poznaniu