PAN rozmawia z partnerami zagranicznymi o energii odnawialnej

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

17 listopada 2016 (czwartek) o godz. 11.00, w Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” w Jabłonnie k. Warszawy, odbędzie się spotkanie studyjne, poświęcone możliwościom rozwoju współpracy naukowej PAN z ośrodkami zagranicznymi. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele ambasad m.in. Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Austrii, Tajwanu, Szwajcarii, Włoch i Chin.

Polska Akademia Nauk jest członkiem 68 międzynarodowych organizacji naukowych. Zawarła 79 dwustronnych umów o współpracy z zagranicznymi akademiami nauk oraz innymi instytucjami o podobnym profilu w 34 krajach. Niezależnie od tego jej instytuty współpracują z instytucjami naukowymi na całym świecie, realizując wiele wspólnych projektów badawczych.

Do głównych partnerów zagranicznych Polskiej Akademii Nauk należą: Francja, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, Ukraina, Litwa, Łotwa, Białoruś i Bułgaria. PAN posiada swoje placówki zagraniczne w Paryżu, Berlinie, Rzymie, Wiedniu, Brukseli, Moskwie i Kijowie.

Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne”, które swą działalność rozpoczęło rok temu, powstało kosztem blisko 100 mln zł i jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Jest ono zakładem zamiejscowym Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego w Gdańsku. Swoją bazą laboratoryjną ma służyć środowisku naukowemu i firmom z całego kraju. Prowadzone są w nim prace nie tylko nad technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, technologiami magazynowania energii i sposobami jej przesyłania, ale także nad technikami zarządzania energią.