Terabitowy transfer danych dla polskich naukowców

Wyobraźcie sobie internet tak szybki, że w ciągu sekundy możecie przesłać sześć wysokiej jakości filmów kinowych. Takie superkanały do transferu danych już działają – łączą ośrodki obliczeniowe w Polsce, z których korzystają naukowcy. Technologia zapewni przepustowość nawet 1,2 terabita na sekundę. Polacy pochwalili się nią podczas branżowej konferencji Supercomputing SC19 w Denver w USA.

Grafika przedstawia planetę zbudowaną z jedynek i zer oraz oplatające ją strumienie danych

Szczegóły zaprezentowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wspólnie z firmą ADVA. Chodzi o pierwszą w branży transmisję kanału optycznego o przepustowości aż 1,2 terabita na sekundę. Czy to dużo?

Średnia prędkość niekomercyjnego internetu w Polsce to dziś 54 megabita na sekundę. Stworzony superkanał jest ponad 22 tys. razy szybszy. Przykładowo w jednej sekundzie można przesłać zawartość sześciu płyt Blu-ray, czyli np. wysokiej jakości filmów kinowych. Badacze potrzebują jednak tego rozwiązania do zupełnie innych celów.

Narzędzie dla naukowców

Technologia pomoże uczonym w transferze ogromnej ilości danych (big data). Szczególnie przydatna będzie w sytuacjach, gdy wiele ośrodków równolegle prowadzi swoje analizy. Tak jest np. w astrofizyce czy radioastronomii.

Superkanały transmisyjne

Naukowcy w Polsce korzystają z szerokopasmowej sieci Polskiego Internetu Optycznego – PIONIER. To baza dla badań dotyczących informatyki, telekomunikacji, czy usług dla społeczeństwa informacyjnego. PIONIER łączy m.in. centra komputerów dużej mocy zlokalizowane w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.

Do tej pory największą „roboczą” przepustowością sieci były kanały 400 gigabitów na sekundę. Teraz udało się je podwoić, a nawet potroić do 1,2 terabita na sekundę. Co ciekawe, nie zmieniło się nic w warstwie infrastruktury. Eksperci wykorzystali wiedzę inżynierską do zwiększenia przepustowości istniejących połączeń.

Prezentacja w Denver

To pierwsza tego typu realizacja w branży wykonana nie w warunkach laboratoryjnych, ale na działającej infrastrukturze sieci PIONIER. Podczas konferencji Supercomputing SC19 w Denver można było obserwować na żywo status urządzeń laboratorium optycznego z Poznania i posłuchać ekspertów Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS).

O PCSS

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe to uznany ośrodek naukowo-badawczy afiliowany przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Zajmuje się infrastrukturą informatyczną nauki oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Realizuje projekty z ponad tysiącem partnerów z całego świata. Zarządza m.in. krajową siecią szerokopasmową PIONIER.

Uczestnicy oglądają stoisko PCSS w Denver

Monitor wyświetla żywo status urządzeń laboratorium optycznego z Poznania

Prezentacja technologii na konferencji Supercomputing SC19 w Denver

Źródło informacji i zdjęć: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe