Czy angielski zastąpi wszystkie języki świata?

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Na świecie istnieje około 7 tys. języków. Naukowcy szacują, że wiele z nich przestanie być używanych jeszcze w XXI w. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec? Temat przybliży już 29 lutego (sobota) prof. Nicole Dołowy-Rybińska z Instytutu Slawistyki PAN podczas otwartego spotkania w Warszawie.

Rozrzucone klocki Scrabble. Na środku dwa wyrazy „tak” i „nie” (po angielsku)

Czy angielski stanowi zagrożenie dla języków mniejszościowych? „W moim wykładzie opowiem zarówno o sytuacji języków świata i przyczynach ich zagrożenia, jak i o działaniach podejmowanych od kilkudziesięciu lat służących ich rewitalizacji” – podkreśla prof. Nicole Dołowy-Rybińska i dodaje: „Ochrona zróżnicowania językowego powinna być jednym z priorytetów dzisiejszego świata”.

Badaczka spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest współistnienie obok siebie języków państwowych i etnicznych oraz angielskiego jako uniwersalnego narzędzia w komunikacji. 

Co, gdzie, kiedy

  • Czy angielski zastąpi wszystkie języki świata? Wykład otwarty
  • Nicole Dołowy-Rybińska, Instytut Slawistyki PAN
  • 29 lutego 2020 r. (sobota), godz. 11.00-14.30
  • Warszawa, Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54

Uśmiechnięta prof. Dołowy-Rybińska

Wykład poprowadzi socjolożka i kulturoznawczyni prof. Nicole Dołowy-Rybińska

O badaczce

Prof. Nicole Dołowy-Rybińska pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Kulturoznawczyni i socjolingwistka. Członkini Akademii Młodych Uczonych PAN. Zajmuje się problematyką tożsamości europejskich mniejszości językowych oraz metodami ochrony i rewitalizacji zagrożonych języków i kultur. Prowadzi badania terenowe na Kaszubach (Polska), na Łużycach (Niemcy), w Bretanii (Francja) i w Walii (Wielka Brytania). Jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych i czterech monografii.

Źródło informacji: Instytut Slawistyki PAN

Zdjęcie badaczki: arch. prywatne prof. Nicole Dołowy-Rybińskiej