Leczenie w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19. Spotkanie z prof. Mirosławem Czuczwarem

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

U ok. 5 proc. chorych wirus SARS-CoV-2 atakuje pęcherzyki płucne, powodując obustronne zapalenie płuc i ostrą niewydolność oddechową. W takich przypadkach stosuje się respiratory albo metodę ECMO. O sposobach leczenia COVID-19 będzie mówił prof. Mirosław Czuczwar 23 czerwca na spotkaniu online z cyklu „Koronawirus na celowniku” CNK i PAN.

miroslaw czuczwar cnk pan

SARS-CoV-2 to wirus wyjątkowo zdradliwy. Choroba, którą wywołuje, u zdecydowanej większości zakażonych nie przebiega ciężko. Czasem objawy trudno odróżnić od objawów zwykłego przeziębienia czy grypy. Jednak u ok. 5 proc. chorych wirus atakuje pęcherzyki płucne, powodując obustronne zapalenie płuc i ostrą niewydolność oddechową. Ci pacjenci i pacjentki trafiają do szpitali na oddział intensywnej terapii, gdzie rozpoczyna się walka o życie. Czasem wystarczy respirator oraz leki wspierające (antywirusowe, przeciwzapalne), z taką pomocą organizm poradzi sobie z infekcją. W najcięższych przypadkach, gdy respirator już nie pomaga, konieczne jest zastosowanie tzw. pozaustrojowego natleniania krwi (Extra Corporeal Membrane Oxygenation). ECMO umożliwia regenerację płuc i pozwala na kontynuowanie terapii.

Niestety, aktualnie nie ma innych sposobów leczenia ciężkiej postaci COVID-19. Stosowane środki farmakologiczne albo nie mają potwierdzonej skuteczności (amantadyna, remdesivir), albo mogą powodować groźne dla życia powikłania kardiologiczne, np. zaburzenia rytmu serca (chlorochina, azytromycyna). Dlatego – dopóki nie powstanie skuteczny lek – najlepszą bronią w walce z koronawirusem jest profilaktyka, a przede wszystkim szczepienia ochronne, które całkowicie zabezpieczają przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Na spotkaniu online 23 czerwca dowiemy się:

  • w jaki sposób wirus SARS-CoV-2 niszczy płuca?
  • jakie są objawy ciężkiego zakażenia koronawirusem?
  • do czego służy respirator i kiedy można go stosować?
  • na czym polega terapia ECMO?

W czasie spotkania z ekspertem widzowie będą mogli zadawać pytania.

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, kierownikiem II Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Spotkanie „Leczenie w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19” z udziałem prof. Mirosława Czuczwara będzie można oglądać 23 czerwca o godz. 19 na YouTubie. Można także dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Gośćmi spotkań w cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk są m.in. specjaliści z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Od czerwca 2020 r. zespół opublikował 15 szczegółowych stanowisk. Sformułował w nich zalecenia nie tylko dla służb publicznych, ale także dla całego społeczeństwa. Wszystkie stanowiska są dostępne na naszej stronie: Zespół ds. COVID-19.

Obejrzyj poprzednie spotkania w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”.