Szczepionki mRNA w walce z pandemią. Spotkanie z prof. Jackiem Jemielitym

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Pół roku temu pojawiły się szczepionki oparte na mRNA. Prace nad opracowaniem technologii terapeutycznych wykorzystujących mRNA trwają od ponad dwudziestu lat. O tym, jak powstały i jak działają szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 opowie 14 lipca prof. Jacek Jemielity na spotkaniu z cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk.

corona_news_20210712big.jpg

Szczepionki mRNA (BioNTech/Pfizer, Moderna) wciąż budzą kontrowersje wśród części społeczeństwa. Twórcom szczepionek niesłusznie zarzuca się zbytni pośpiech i brak staranności w badaniach laboratoryjnych i testach klinicznych. Tymczasem prace nad technologiami terapeutycznymi wykorzystującymi mRNA trwają od ponad dwudziestu lat. Pandemia te prace tylko przyspieszyła. Dzięki współpracy naukowców i naukowczyń z całego świata ludzkość dysponuje dzisiaj skuteczną bronią przeciw COVID-19, ale także może rozwijać nowoczesne metody immunoterapii genowej i stosować je do walki z innymi chorobami, np. nowotworami.

Podczas spotkania dowiemy się:

  • jak powstały i jak działają szczepionki mRNA przeciwko COVID-19;
  • w jaki sposób mRNA zawarty w szczepionce aktywuje układ immunologiczny;
  • co to jest burza cytokinowa i czy po podaniu szczepionki mRNA jest ryzyko jej wystąpienia;
  • dlaczego szczepionki mRNA są bezpieczne;
  • czy brak odczynów poszczepiennych świadczy o niedziałaniu szczepionki mRNA;
  • czy szczepionki mRNA są skuteczne na nowe warianty koronawirusa;
  • jaki potencjał wykraczający poza terapie przeciwwirusowe ma technologia mRNA.

W czasie spotkania online z ekspertem widzowie będą mogli zadawać pytania.

Prof. dr hab. Jacek Jemielity – biochemik, kierownik Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie syntezy i modyfikacji nukleotydów i kwasów nukleinowych, twórca metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. Autor ponad 130 publikacji naukowych, m.in. w „Nucleic Acids Research”, „Journal of the American Chemical Society”, „Nature Structural & Molecular Biology”, „Angewandte Chemie”, „RNA”, oraz 9 patentów i zgłoszeń patentowych wykorzystywanych w badaniach klinicznych nad przeciwnowotworowymi szczepionkami mRNA. Współtwórca i prezes spółki ExploRNA Therapeutics, spin-offu przy Uniwersytecie Warszawskim. Nominowany do European Inventor Award 2018.

Spotkanie „Szczepionki mRNA w walce z pandemią” z udziałem prof. Jacka Jemielitego będzie można oglądać 14 lipca o godz. 19 na YouTubie. Można także dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Gośćmi spotkań w cyklu „Koronawirus na celowniku” Centrum Nauki Kopernik i Polskiej Akademii Nauk są m.in. specjaliści z interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Od czerwca 2020 r. zespół opublikował 16 szczegółowych stanowisk. Sformułował w nich zalecenia nie tylko dla służb publicznych, ale także dla całego społeczeństwa. Wszystkie stanowiska są dostępne na naszej stronie: Zespół ds. COVID-19.

Obejrzyj poprzednie spotkania w ramach cyklu „Koronawirus na celowniku”.