Rada Upowszechniania Nauki PAN na XIX Festiwalu Nauki w Warszawie

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Jak co roku, Rada Upowszechniana Nauki PAN organizuje lub współorganizuje w ramach Festiwalu Nauki w Warszawie swoje imprezy. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się Debata Oksfordzka (25.09.2015, Teatr Polski), a także Gra socjologiczna na Pradze.

Program:

21.09, godz. 18.00.
ul. Otwocka 14, w Fabryce Trzciny
AUTOkorekta. Jak żyć w stale zmieniającym się świecie. (od 15 lat)
Jak żyć w stale zmieniającym się świecie. Gra oswaja ze zmianą i pozwala ją rozumieć. Przyjdź i zagraj!
RUN PAN we współpracy z Pracownią Gier

23.09, godz. 17.00.
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek Starego BUW, sala 216
Teorie spiskowe w nauce – dr Paweł Boguszewski, dr hab. Lech M. Nijakowski, dr Aleksandra Przegalińska, Moderator T. Stawiszyński. (od 15 lat)
Teorie spiskowe osiągnęły ogromną popularność w zachodnich społeczeństwach. Niektórzy określają je nawet mianem współczesnego światopoglądu. W ostatnim półwieczu teoriom spiskowym zaczęli przyglądać się także naukowcy.
RUN PAN we współpracy z Instytutem Filozofii UW, RDC S.A.

24.09, godz. 18.00.
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek Starego BUW, sala 216
Wątpić jest rzeczą nauki. Część 1 – P.Golik, K. Spalik, M. Różyczka (od 16 lat )
Jak geny kształtują cechy? Jak biologia determinuje rozumienie świata? Gdyby Kopernik nie zwątpił w geocentryczny model Ptolemeusza, być może do dziś tkwilibyśmy w średniowieczu. Bez wątpliwości nauka staje się sztywną i nie przydaną dogmatyką.
RUN PAN

25.09, godz. 19.00.
ul. Karasia 2, Teatr Polski, Sala Kameralna,
Debata Oxfordzka. Teza: „Sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość”. Za: dr Piotr Bilski , dr Stanisław Bajtlik oraz Wiktor Niedzicki. Przeciw: Janusz L. Wiśniewski, Yuri Drabent oraz dr Jakub Radoszewski. G. Nawrocki – moderator. (Od 16 lat).
Debata oksfordzka naśladuje polemiki w brytyjskim parlamencie. Dwa zespoły występują ZA i PRZECIW tezie, także dyskusja z publicznością i głosowanie. Transmisja przez RDC i telewizję Wirtualnej Polski. Łączność z Oxfordem, Cambridge, Londynem.
Stowarzyszenie Absolwentów Oxford-Cambridge, we współpracy z Polskim Radio RDC, RUN PAN

27.09, godz. 13.00.
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, budynek Starego BUW, sala 216
Wątpić jest rzeczą nauki. Część 2 – K. Meissner. (od 15 lat)
Wątpienie w fizyce powinno oznaczać jedynie brak pewności, stopniowo eliminowany przez badania i odkrycia. Jednak bywają sytuację, gdy wątpimy w prawie wszystko, co wydawało nam się ustalone. O tych sytuacjach i o tym co znaczy "prawie".
RUN PAN

Poza imprezami przygotowanymi przez RUN PAN warto zwrócić uwagę także na Międzynarodową Konferencję naukową poświęconą 100 rocznicy urodzin prof. Davida Shugara (17-19. 09) i debatę poświęconą Profesorowi D. Shugarowi otwierającą Festiwal Nauki.