Kurs o sztucznej inteligencji dla młodzieży

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

„AI for Youth” to nowy projekt Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN i firmy SDA sp. z o.o. Celem inicjatywy jest rozpowszechnienie podstawowej wiedzy i umiejętności wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji wśród młodzieży.

IA Youth www

Lekcje o AI (ang. Artificial Intelligence) w 60 szkołach średnich ruszą w przyszłym roku szkolnym i obejmą 1800 uczniów wraz z nauczycielami. Projekt „AI for Youth” to ponad 90 godzin praktycznych zajęć, które dostarczą wiedzę i niezbędne narzędzia do poznania AI. Uczestnicy będą mogli tworzyć dzięki nim własne projekty społeczne, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji. Dla autorów najlepszych pomysłów przewidziano nagrody.

Program PCSS i Intela

Nowy projekt będzie opierał się na wcześniejszych doświadczeniach zajęć o sztucznej inteligencji dla dzieci i młodzieży. We współpracy z firmą Intel PCSS przeprowadziło dotychczas dwie pełne edycje kursu AI for Youth dla polskich nauczycieli i uczniów (w tym jedną w trybie online), kurs dla nauczycieli i pracowników NREN z Niemiec oraz jedną edycję programu AI for Youth Express dla nauczycieli w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii oraz Francji. Działania te odbywały się w eksperymentalnych przestrzeniach „żywego laboratorium” innowacyjnej edukacji „Future Labs”. Na temat „AI for Youth” powstał materiał wyprodukowany przez telewizję BBC, w którym występują twórcy i uczestnicy projektu.

„Stwierdziliśmy, że kursy edukacyjne o sztucznej inteligencji to coś, co powinniśmy zacząć robić jak najszybciej. Jeśli nie zainwestujemy w rozwijanie umiejętności związanych ze sztuczną inteligencją bez wątpienia stracimy wiele możliwości, zwłaszcza w kontekście nowych pokoleń. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć pilotażowy program i zachęcić młodych ludzi oraz kreatywnych nauczycieli, aby do niego dołączyli” – powiedział w reportażu BBC dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, dyrektor techniczny PCCS.

Zaawansowane projekty komputerowe

 Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe prowadzi szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji oraz tworzenia innowacyjnych projektów z wykorzystaniem Design Thinking. Zapewnia także platformę edukacyjną PIONIER Research & Classroom, której częścią jest środowisko programistyczne, przystosowane do realizacji projektów w obszarze zaawansowanej analizy danych, przetwarzania obrazów i widzenia komputerowego oraz programowania neurolingwistycznego (NLP).

 Źródło informacji: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe