Opowieści, gry i Maria, czyli sobota z PAN na WTK

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

Kim był prof. Leszek Berger? Jak wyglądało życie kobiet w haremach? Jakie wydawnictwa uświetnią 150-lecie urodzin Marii Skłodowskiej-Curie? Odpowiedzi na te pytanie usłyszeli ci, którzy w sobotę odwiedzili stoisko PAN na Warszawskich Targach Książki. Będzie można na nie zajrzeć jeszcze jutro, w niedzielę, 21 maja od godz. 10. Odważne dzieci i chętni dorośli wezmą udział w konkursach

Pierwszym gościem Kanapy autorskiej PAN w sobotni poranek był prof. dr hab. Lech Wojciech Szajdak. Opowiadał o niezwykłych losach naukowych prof. Leszka Bergera. Ten biolog, który całe życie zawodowe związał z Instytutem Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, odkrył w latach 60. zjawisko hybrydogenezy u żab zielonych – nowego typu dziedziczenia To spowodowało przełom w badaniach genetycznych na świecie.

tk01zaby

tk01zaby02

tk01zaby01

„Jednakże docenienie rangi odkrycia tego zjawiska (...) odbywało się w warunkach niezmiernie niekorzystnych dla odkrywcy – czytamy w książce „Wpływ odkryć Profesora Leszka Bergera na rozwój nauk biologicznych”, którą podczas Warszawskich Targów Książki promował prof. Szajdak. – Pierwsze opublikowane rezultaty Profesora Bergera przyjęto z niedowierzaniem oraz uznano je za niewłaściwe i błędne. Naukowcy odnieśli się do nich krytycznie, z uwagi na niezgodność z podstawami genetyki mendlowskiej. Tymi przesłankami kierował się również Uniwersytet Poznański i Jagielloński nie akceptując jego pracy habilitacyjnej. Jednak uczciwość Profesora Bergera, jego głęboki szacunek do prawdy naukowej opartej o niekwestionowane i trudne do podważenia rezultaty badań z jednej strony oraz nieco szersze horyzonty myślowe i intuicja części świata naukowego z pewnością doprowadziły do akceptacji do akceptacji wyjaśnienia zjawiska hybrydyzacji u żab zielonych”.

Książka została wydana 2016 r. przez IŚRiL PAN.

Kolejnymi gośćmi stoiska PAN były Anetta Łyżwa-Piber i Katarzyna Molga, współtwórczynie (obok dr Teodozji I. Rzeuskiej) wyjątkowego wydawnictwa „Haremy. Skryty świat kobiet Orientu na starych pocztówkach poznany i opisany przez polskich podróżników, pielgrzymów, wagabundów i ekspatriantów”.

tk01haremy01

tk01haremy02

„Stare pocztówki z kolekcji Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk ilustrują rzeczywistość zastaną w orientalnych haremach, jak również przedstawia sceny aranżowane, urzeczywistniające wyobrażenia Europejczyków XIX i początku XX w. na temat obyczajowości haremowej. Niezwykle barwna ikonografia Orientu oraz różnorodność etniczna poruszały, ciekawiły i inspirowały. Dlatego też dużym powodzeniem cieszyły się drukowane seriami aranżowane zdjęcia, przedruki i powielane wielokrotnie fotografie. Ich kopie rozproszone po świecie, wysyłano jako pamiątki z podróży i pobytu w krajach Maghrebu, Bliskiego Wschodu i Lewantu.

Tematyka pojawiająca się na zdjęciach, a tym samym i pocztówkach, obejmowała aspekty życia codziennego: wyjście z domu,spacer w gronie rodziny i służących, prezentację strojów zewnętrznych i domowych, życie codzienne we wnętrzach domostw, odpoczynek i relaks oraz toaletę. Nie bark także portretów dam w stylu, stroju i aranżacji nawiązującej do europejskiej. Sceny toalety oraz domowe były niejednokrotnie pozowane, wykonywane na specjalnie przygotowanych tłach. Niemniej wśród prezentowanych zdjęć, prócz kompozycji z udziałem modelek, znajdują się oryginalne portrety dam, arystokratek, mieszkanek haremu, które na wzór europejski, pragnęły uwiecznić swoje oblicze”.

Na stoisku PAN toczyły się rozmowy o haremie prawdziwym i wyobrażonym. Autorki zaprezentowały również opracowaną przez IKŚiO edukacyjną grę planszową.

Spotkania na Kanapie autorskiej zakończyli Stanisław Galant i Hanna Krysińska-Galant z wydawnictwa Galant Edition, którzy zaprezentowali książki warte zauważenia z okazji 150-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

tk01maria

tk01maria02

Stoisko PAN – Biznes Klub, 1/BK – będzie czynne jeszcze jutro, w niedzielę, 21 maja, od godz. 10. Przewidziano konkursy dla dzieci i dorosłych.

Zdjęcia: Jakub Ostałowski (9)