Czerwcowe wydarzenia w PAN Stacji Naukowej w Wiedniu

Nadrzędna kategoria: Wiadomości Naukowe

PAN Stacja Naukowa w Wiedniu zaprasza na wykłady, które odbędą się w czerwcu w siedzibie Stacji.

Wydarzenia w PAN Stacji Naukowej w Wiedniu w czerwcu 2017

 Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu prowadzi działalność upowszechniającą naukę polską w Austrii i wspiera polskich badaczy w rozwijaniu zagranicznych kontaktów naukowych.

 

Aleksandra Szymanowicz-Hren

 "Das Faniteum. Zwischen Historismus und Moderne"


Wykład w języku niemieckim w ramach cyklu

„Prezentacje projektów młodych badaczy”

 

Data i godzina: 8 czerwca 2017, godz. 18:30

Miejsce: Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

Wstęp wolny

Opis:

Faniteum w Ober St. Veit jest imponującą budowlą, którą pod koniec XIX wieku polecił wznieść Karol hrabia Lanckoroński dla zmarłej podczas porodu małżonki Franziski von Attems-Heiligenkreuz. Jest ono symbolem epoki, w której rozpoczęto rozwijać nowy związek z przeszłością – już nie w sensie „sentymentalnej pamięci”, jak to ujął Hugo von Hofmannsthal, ale jako „produktywny historyzm”. Centralnym punktem wykładu będzie bogata symbolika omawianej budowli. Posługując się licznymi ilustracjami zostaną ukazane nawiązania Faniteum do literatury, teorii sztuki oraz innych budowli. Arnold Böcklin, Gabriele D’Annunzio, Hugo von Hofmannsthal oraz Sigmund Freud – oni wszyscy mieli wpływ na język symboliczny Faniteum. W jakiś sposób się to odbywało, będzie tematem wykładu.

Aleksandra Szymanowicz-Hren studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2010 roku mieszka w Austrii. Ze Stacją Naukową Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu jest związana od początku swojego pobytu w tym kraju. Była jedną z kuratorek wystawy „Viribus Unitis? Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej 1848-1918” a od 2013 do 2016 pracowała przy projekcie badawczym „Karol Lanckoroński i jego spuścizna rękopiśmienna w zbiorach Austriackiej Biblioteki Narodowej.”. W ramach tego projektu była ona również jedną z kuratorek wystawy „Karol Lanckoroński i jego Wiedeń”. Od 2016 roku pracuje w ramach projektu badawczego „Das Faniteum. Budowla i historia” nad monografią na ten temat. Projekt ten jest finansowany przez Fundację Lanckorońskich. Aleksandra Szymanowicz-Hren jest autorką wielu artykułów dotyczących historii sztuki oraz współwydawcą dzienników podróży Lanckorońskiego po Azji Mniejszej. Razem ze swoją rodziną prowadzi BIO-winnicę w Karyntii.

Zaproszenie ze szczegółami w j. niemieckim: http://www.viennapan.org/Einladungen_2017/Einladung_08_06_2017.pdf

Wykład

„Wychowanie muzyczne w perspektywnie międzynarodowej“
oraz

Koncert młodych wirtuozów z Warszawy

(Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Zenona Brzewskiego)

Data i godzina: 13 czerwca 2017, godz. 18:30

Miejsce: Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

Wstęp wolny

Opis:

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Zenona Brzewskiego, nazywana również „Szkołą Talentów”, powstała w 1993 roku z inicjatywy wybitnego skrzypka i pedagoga prof. Zenona Brzewskiego. Utworzono szkołę dla młodzieży o wybitnych zdolnościach muzycznych, sformułowano podstawowe założenia oparte na autorskich programach i indywidualizacji procesu nauczania w zakresie przedmiotów muzycznych i ogólnokształcących. Na przestrzeni dwudziestupięciu lat istnienia, szkoła może poszczycić się bogatym dorobkiem swoich uczniów, z których wielu to laureaci najwyższych nagród w krajowych i zagranicznych konkursach muzycznych. Wielu uczniów OSM im. Zenona Brzewskiego należy do grona stypendystów: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prestiżowej nagrody „Młoda Polska” – przyznawanej dla wybitnie utalentowanych artystów do 35 roku życia oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W ramach realizowanych projektów artystycznych młodzież występuje z koncertami w renomowanych salach w Polsce ( m.in. w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, Operze Narodowej w Warszawie, w Sali Balowej Zamku w Łańcucie) i zagranicą w Niemczech, Norwegii i USA.

Z okazji jubileuszu 20 –lecia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Z.Brzewskiego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski w liście gratulacyjnym napisał: „…Szkoła Talentów jest miejscem niezwykłym. Może poszczycić się wyjątkowym podejściem do ucznia. Sprzyja rozwijaniu indywidualnych zdolności , pasji i zainteresowań, a przy tym stwarza serdeczną atmosferę, która pozostaje w sercach absolwentów na całe życie. Pragnę wyrazić uznanie dla pedagogów i ich niezwykle odpowiedzialnej pracy, jaką jest rozwijanie talentów muzycznych. Proszę przyjąć słowa najwyższego szacunku za pomoc młodzieży w rozwijaniu kariery artystycznej i stwarzanie niezwykle bogatej oferty koncertowej. Dzięki pracy Mistrzów Szkoła Talentów jest jednocześnie Szkołą Sukcesów na najwyższym poziomie światowym..” (Warszawa, dnia 12 grudnia 2012 roku)

Zaproszenie ze szczegółami w j. niemieckim: http://www.viennapan.org/Einladungen_2017/Einladung_13_06_2017.pdf

Wojciech Włoskowicz

(Instytut Slawistyki PAN)

"Austro-węgierska terminologia wojskowa w języku polskim”

 
Wykład w języku niemieckim w ramach cyklu

„Prezentacje projektów młodych badaczy”

 

Data i godzina: 20 czerwca 2017, godz. 18:30

Miejsce: Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

Wstęp wolny

Opis:

Przedmiotem wykładu jest austro-węgierskie (niemieckojęzyczne) słownictwo wojskowe, przy czym uwaga poświęcona zostanie w głównej mierze nazwom c.k. stopni wojskowych, jak również nazwom instytucji i jednostek wojskowych.

Przekład nazw austro-węgierskich stopni wojskowych na język polski jest problemem wielowymiarowym. Omawiane słownictwo pozostaje bowiem zarówno pod wpływem Habsburskiej kultury i tradycji wojskowej, jak i pod wpływem słowotwórstwa języka niemieckiego. Ponadto nazwy stopni wojskowych, traktowane jako terminy, odzwierciedlają system pojęciowy.

Poszukiwanie możliwych polskich ekwiwalentów dla omawianych określeń (w kontekście tłumaczenia na język polski lub tworzenia oryginalnego tekstu polskojęzycznego) wymaga analizy kontrastywnej austro-węgierskich i polskich systemów stopni wojskowych oraz uwzględnienia zasad słowotwórczych obu języków.

Podczas wykładu nazwy stopni wojskowych przedstawione zostaną jako pole pojęciowe. Podjęta zostanie również kontrastywna analiza morfologiczna omawianych terminów. Omówione zostanie także pojęcie „ekwiwalencji przekładowej“ oraz różnica między ekwiwalencją funkcjonalną a formalną.

Rozważania zilustrowane zostaną przekładami omawianych określeń na język polski obecnymi w polskich tłumaczeniach prac austriackich oraz w polskich pracach dotyczących c.k. sił zbrojnych.

Wojciech Włoskowicz jest absolwentem Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW, gdzie obronił pracę magisterską pt.: „Österreichisch-ungarische Militärterminologie als Translationsproblem” („Austro-węgierska terminologia wojskowa jako problem przekładowy”). Od 2013 r. jest doktorantem w Instytucie Slawistyki PAN. Jego zainteresowania naukowe obejmują toponomastykę, semantykę, teorię terminologii i teorię przekładu. Temat przygotowywanej przez niego rozprawy doktorskiej to: „Uzus toponimiczny. Zarys problematyki teoretycznej (na podstawie polskiej toponimii Huculszczyzny)”. W Wiedniu odbywa staż naukowy w ramach stypendium Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Zaproszenie ze szczegółami w j. niemieckim:

http://www.viennapan.org/Einladungen_2017/Einladung_20_06_2017.pdf

Dziesiąty Dzień Drzwi Otwartych wiedeńskiej Stacji

wydarzenie w języku niemieckim

 

Data i godzina: 24 czerwca 2017, godz. 17

Miejsce: Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

Wstęp wolny

„Quo vadis, auctore?  Henryk Sienkiewicz – polski autor światowej sławy“
Wykład dr Jolanty Doschek (Uniwersytet Wiedeński)

„Sienkiewicz nad Dunajem“ 

Lidia Gerc (PAN Stacja Naukowa w Wiedniu)

„Sienkiewicz – pocztówki z podróży“ - wernisaż wystawy 

Koncert zespołu Trio Łukasz Jemioła 

 

Zaproszenie ze szczegółami w j. niemieckim:

http://www.viennapan.org/Einladungen_2017/Einladung_24_06_2017.pdf

Wykład

"Działania asymetryczne w tatarskiej sztuce wojennej

we wczesnej epoce nowożytnej"


Dr Andrzej Gliwa

(Uniwersytet Warszawski)

 Wykład w języku polskim oraz niemieckim w ramach cyklu

„Prezentacje projektów młodych badaczy”

 

Data i godzina: 28 czerwca 2017, godz. 18:30

Miejsce: Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu, Sala Jana III Sobieskiego

Wstęp wolny

Opis:

W okresie od późnego średniowiecza aż do schyłku XVII w. rozległe obszary Królestwa Polskiego i Litwy, Rosji i Cesarstwa Austriackiego znajdowały się w zasięgu niezwykle niszczących najazdów tatarskich. Jak wykazały to badania przeprowadzone przez autora, miały one charakter działań asymetrycznych. Operacje tego typu charakteryzowały się dążeniem dowódców tatarskich do unikania starć zbrojnych z regularnymi siłami przeciwnika przy nadawaniu priorytetowego znaczenia atakom przeciwko ludności cywilnej traktowanej jako rodzaj zasobu ludzkiego. Woparciu o tzw. źródła masowe o wysokiej rozdzielczości chronologicznej i przestrzennej i wykorzystując metodę kartograficzną oraz technologię GIS podjęto próbę rekonstrukcji ruchów oddziałów kawalerii tatarskiej, nie tylko w skali operacyjnej lecz także w wymiarze taktycznym. Przeprowadzone analizy dają podstawy, aby wysunąć wniosek, że grabieżcze najazdy przeprowadzane przez ordy tatarskie były skomplikowanymi lecz jednocześnie wysoce zintegrowanymi pod względem organizacyjno-logistycznym operacjami militarnymi. Były one w ciągu kilku stuleci znakomitym instrumentem oddziaływania pośredniego na wybrane audytoria, czy nawet państwa i skutecznym środkiem w osiąganiu celów politycznych na arenie międzynarodowej i wspieraniu rozwoju ekonomicznego Chanatu Krymskiego poprzez stały dopływ siły roboczej i różnego rodzaju dóbr materialnych.

 

Zaproszenie ze szczegółami w j. niemieckim:

http://www.viennapan.org/Einladungen_2017/Einladung_28_06_2017.pdf

Zgłoszenia prosimy kierować na talik@viennapan.org

PAN Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25
1030 Wien
Telefon: +43 1 713 59 29
Fax: +43 1 713 59 29 550

E-mail: office@viennapan.org

www.viennapan.org
https://www.facebook.com/PANinWien
https://twitter.com/PANinWien