Webinar o zasobach wodnych i oceanach

Nadrzędna kategoria: Media

Misja europejska Starfish 2030 w ramach Horyzontu Europa ma wspierać nowe pomysły i badania sprzyjające dbaniu o środowisko wodne. 10 maja będą o tym dyskutować uczestnicy webinaru „Odbudujmy nasze zasoby wodne i oceany”. Organizują go PolSCA PAN i biuro NCBiR w Brukseli.

Webinar_o_zasobach_wodnych_i_oceanach_news.jpg

Wody oceaniczne, morskie, przybrzeżne i śródlądowe stanowią jeden system, który obejmuje ok. 71% powierzchni Ziemi. Misja europejska Starfish 2030 w ramach Horyzontu Europa będzie wspierać nowe pomysły, badania naukowe i innowacje w celu opracowania i zwiększenia skali rozwiązań, które mogą zmienić sposób, w jaki dbamy o nasze błękitne środowisko.

Raport przygotowany przez Radę Misji Starfish 2030 jest propozycją działań, jakie należy podjąć, aby poprawić sytuację środowiska wodnego, oraz narzędziem zwiększania świadomości ich znaczenia wśród obywateli. W nawiązaniu do kształtu tytułowej rozgwiazdy, misja zostanie poświęcona pięciu nadrzędnym celom, m.in. powstrzymaniu zanieczyszczeń i regeneracji przyrody.

W spotkaniu 10 maja w godz. 13.00-15.15 wezmą udział: przedstawicielka Komisji Europejskiej, Elisabetta Balzi, która opowie o głównych założeniach i celach Misji Starfish 2030; dr inż. Klara Ramm, członkini Rady Misji Starfish 2030 oraz eksperci polityki wodnej i ochrony wód, którzy będą uczestniczyć w dwóch panelach dyskusyjnych dotyczących regeneracji ekosystemów morskich i wodnych oraz powstrzymania zanieczyszczeń. PAN będą reprezentować prof. Paweł Rowiński, wiceprezes akademii, oraz prof. Jan M. Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN. Na koniec spotkania przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi z prelegentami.

Organizatorzy webinaru: Biuro Promocji Nauki „PolSCA” Polskiej Akademii Nauk w Brukseli i Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli (Business and Science Poland).

Plan spotkania znajduje się pod linkiem.

Rejestracja jest dostępna pod linkiem.

Źródło informacji: PolSCA PAN